SAĞLIK 2.830 Görüntülenme 11.08.2018 14:00

Yoga çeşitleri nelerdir?

Yoga türlerinde Vinyasa, Hatha, Ashtanga, Yin, Restoratif, Kundalini, Hamile Yogası ve Çocuk Yogası stiller mevcuttur.

Cevapla TV Uzmanlarından Yoga Eğitmeni Neval Kütük Yoganın çeşitleri hakkında Cevapla TV'ye röportaj verdi. İşte Neval Kütük'ün açıklamaları

Yoga türlerinde Vinyasa, Hatha, Ashtanga, Yin, Restoratif, Kundalini, Hamile Yogası ve Çocuk Yogası stiller mevcuttur. Vinyasa Yoga: Yoga pozlarını belli bir sıra ile yerleştirmek anlamına gelir. Nefes ve hareketin beraber akışının uygulandığı bir seanstır. Pozlar birbirine belli bir temaya uygun şekilde bağlanır. Hatha Yoga: Bilinen en temel yoga stilidir. Seans esnasında uygulanan pozlar detaylı hiza bilgileri ile derinlemesine incelenir. Ashtanga Yoga: Yoganın sekiz kolunun temsil edildiği yoga stilidir. Belirli bir seri takip edilerek, nefes ve hareket senkronize bir şekilde uygulanır. Bu sekiz kol ashtanga geleneğinde ikiye ayrılır. İlk dördü (yama, niyama, asana, pranayama) dış kollar (external limbs), son dört iç kollar (pratyahara, dharana, dhyana ve samadhi) (internal limbs) olarak tanımlanır. Yin Yoga: Pozların uygulama boyunca yerde pasif olarak yapıldığı yoga stilidir. Amacı bağdokulardaki esnekliği arttırmaktır. Diğer yoga stillerinden farklı olarak pozlar içerisinde daha uzun sure ve haretsiz kalarak uygulanır. Restoratif Yoga: Derin dinlenme ve yenilenme amacı ile uygulanır. Pozlar içerisinde beden malzemeler (blok, battaniye, kayış, yastık ve göz yastığı gibi) ile desteklenerek pasif olarak yapılır. Kundalini Yoga: farkındalık yogası olarak tanımlanmaktadır. Yoğun nefes çalışmasının pozlar ile beraber uygulandığı yoga stilidir. Hamile Yogası: Bebek ile bağ kurulmasına ve rahat bir hamilelik dönemi ve doğum için hazırlık sağlar. Bedensel esneklik ve kuvvet sağlayarak ileriki dönemdeki sırt, bel ağrılarının önüne geçmenize yardımcı olur.

Rahat bir doğum için pelvis ve kalça bölgesine esneklik sağlar. Doğru nefes uygulamaları ile hamileliğin ileri zamanlarında rahat oksijen alımını kolaylaştırır ve doğum esnasında doğru nefes kontrolüne destek olur. Çocuk Yogası: Duyu organlarının gelişmesini sağlarken, beden koordinasyonunu geliştirmelerine yardımcı olur. Fiziksel olarak güçlenmelerini ve esneklik kazanmalarını sağlarken konsantrasyonlarını geliştirir.

Sitene Ekle