SAĞLIK 534 Görüntülenme 18.09.2017 11:00

Yeşilay'ın görevi ve misyonu nedir?

Yeşilay'ın görevi ve misyonu nedir? Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz cevapla.tv'nin sorularına yanıt verdi.

Yeşilay'ın görevi ve misyonu nedir? Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz cevapla.tv'nin sorularına yanıt verdi. 

Yeşilay 1920 yılında, yani Cumhuriyetimizden daha önce kurulmuş, yaklaşık bir asırlık bir sivil toplum örgütü, bir halk sağlık kuruluşudur. İstanbul işgalinin hemen sonrasında Yeşilay’ın kurulduğu bu yıllarda savaşa karşı Anadolu’da Milli Mücadele bilinciyle bir direniş olduğunu biliyoruz.

Başta İngilizler olmak üzere düşmanlar bu milli direnişi kırmak, Türk gençliğini bağımlılıklara duçar edip gençlerin işgale karşı direnişini zayıflatmak için kendi ülkelerinden kasa kasa getirdikleri içkileri, bazen de uyuşturucuları İstanbul’da ve Anadolu’da dağıtıyorlar ve böylece gençlerimizi bağımlı hale getiriyorlar.

Direnişin altının oyulduğunu fark eden değişik kesimlerden aydınlar, İstanbul’da bir araya geliyor ve 5 Mart 1920’de o günkü adıyla Hilal-i Ahdar’ı, bu günkü adıyla Yeşilay’ı kuruyorlar. Yeşilay başlangıçta daha çok alkole karşı bir mücadele cemiyeti gibi başlıyor çalışmalarına.

Kısa bir süre sonra uyuşturucu, sigara gibi diğer bağımlılıklar da çalışma alanına giriyor. Nihayet daha yakın tarihlere geldiğimizde kumar ve son yıllarda tüm dünyada özellikle de gençleri tehdit eden bir bağımlılık türü olan teknoloji bağımlılığı Yeşilay mücadelesi alanına girmiş bulunuyor.

Sitene Ekle