SAĞLIK 2.491 Görüntülenme 04.01.2019 09:38

Yenidoğan bebeklerde gaz sancısı için neler yapılmalıdır?

Bebeklerde gaz sancısı yaşıyorsak gaz için masaj sistemi uygulayabiliriz. Yenidoğan bebeklerde gaz çıkarmanın yolları nelerdir?

Yenidoğan bebeklerde gaz sancısı için neler yapılmalıdır? Bebeklerin gazı nasıl çıkarılır? Cevapla.tv uzmanlarından Yenidoğan Hemşiresi Betül Bağçeci yanıtladı.

Bebeklerde gaz sancısı yaşıyorsak gaz için masaj sistemi uygulayabiliriz. Bunun için eller minimal dozda yağlayıp, bebeğin görebileceği seviyede ellerimizi ısıtıp ona dokunabileceğimizi yansıtmalıyız. Daha sonra çok minik hareketlerle önce tüm vücuduna dokunup ona temas edeceğimizi hissettirmeliyiz. Sonra göbek deliğinin birkaç santim üzerinden başlayarak yukarıdan aşağıya kum çekme denilen hareketi yapmalıyız. Ellerimiz hafif bombeli totalde 30 set olacak şekilde bu hareketi yapabilirsiniz. Ya da yine 4 parmakla bebeğinizin sağ tarafından başlayarak sol bağırsak çıkışına doğru ters bir “L” hareketi çizebilirsiniz.

Bir diğer gaz masajımız ise saat yönünde yapılan masajdır. Elleriniz yine yağlı bir şekilde bebeğinizin göbek çevresine saat yönünde olacak şekilde dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz.

Bir sonraki hareketimiz ise pedal çevirme hareketidir. Bacaklardan tutup çok hafif ileri geri hareket ettirilir ve gaz çıkarılmış olur.

Sitene Ekle