YAŞAM 82 Görüntülenme 08.01.2019 09:30

Yenidoğan bebek bakımı püf noktaları nelerdir?

Yenidoğan bebek bakımı hakkında merak edilenleri Cevapla.tv uzmanlarından Yenidoğan Hemşiresi Betül Bağçeci cevapladı.

Cevapla.tv uzmanlarından Yenidoğan Hemşiresi Betül Bağçeci cevapladı. Yenidoğan bebek bakımı  hakkında video bu haberimizde. Yenidoğan bebek bakımı beslenmesi nasıl olmalıdır?

Yeni doğum yapmış bir anne yeterli süt üretimi için en az 3 litre su tüketmelidir. Gün içerisinde bebeği uyuduğu dönemlerde mutlaka 1- 2 saat dinlenebilmelidir.

Bebekler ilk 15 gün kilo kaybı ve sarılık riskini önleyebilmek için maksimum 3 saatte bir uyandırılıp beslenmelidir. Her beslenme sonrası bebekte birkaç dakika gaz çıkarma işlemi yapılmalıdır. Bebeğin yeterli sıvı aldığından emin olabilmek için 24 saat içerisinde idrar takibi minimum 5 olacak şekilde yapılmalıdır.

Kız bebeklerde alt temizliği önden arkaya doğru tek seferde yapılmalıdır. Gözlerinde çapak oluşumu varsa temiz bir bez aracılığı ile kaynatılmış ve sonradan ılıtılmış suya batırılarak dıştan içe doğru tek seferde temizlik yapılmalıdır. Göz dibine dairesel hareketlerde masaj uygulanmalı, ileri boyutta çapaklanma mevcut ise mutlaka hekim ile iletişime geçilmelidir. Bebeklerde tırnak kesimi birinci aydan sonra olmalıdır, bu süre içerisinde kağıt törpüyle tırnak bakımı yapılabilir. Bebeklerde ağız içi florasını bozmamak adına düzenli ağız temizliği önerilmez. Pamukçuk oluşumunu önlemek amacıyla haftada bir kaynatılmış ve ılıtılmış su ile steril gazlı bez yardımı ile temizlenebilir.

Sitene Ekle
Etiketler