EKONOMİ 316 Görüntülenme 22.10.2018 21:00

Yeni evli çiftler altınlarını nasıl değerlendirmeli?

Düğünde hediye edilen takıları nasıl değerlendirebilirim diyenlere özel birbirinden farklı yöntemleri Aile Ekonomisti Özlem Denizmen cevapla.tv izleyicileri için anlattı.

Aile Ekonomisti Özlem Denizmen, düğünde hediye edilen takıları nasıl değerlendirebilirim diyenlere özel birbirinden farklı yöntemleri cevapla.tv'ye anlattı. 

En önemli yatırımınız kendi eviniz için peşinat olarak kullanabilirsiniz. Takı olarak kullanmayacağınız altınları bankaların altın hesabına yatırabilirsiniz. Takı olarak kullanacağınız altınlar çoğunlukta ise isterseniz banka da kiralık kasaya koyabilirsiniz. Bankalar ve finans kuruluşları, riski sevmeyen ve riskten korunmak isteyen yatırımcılara yönelik sürekli yeni finansal ürünler çıkarıyorlar. Miligram bazında da olsa anında alış ve satış yapabilirsiniz.

Altın tahvili/altın sertifikası avantajları: Devlet güvencesinde getirisinin olması ve çalınma riskinin olmamasıdır. Gelir vergisi kesintisi yapılmayacaktır. Vade tarihinde istenirse fiziki altın şeklinde geri ödeme seçeneği bulunacaktır. Ayrıca her zaman geri alım hakkı mevcut olup, 3 aydan sonraki geri alımlarda herhangi bir kesinti olmayacaktır. İlk 3 ayda yapılacak geri alımlar müsteşarlığın açıkladığı çerçevede yüzde 1,5 iskontolu fiyatla alınacaktır. Sadece ziraat bankası şubeleri 22 ve 24 ayar altınlar kabul edilecek. Hesap işletim ve benzeri bankacılık işlem herhangi bir komisyon alınmayacaktır.

Sitene Ekle