YAŞAM 1.908 Görüntülenme 25.08.2018 15:00

Yemek yedirmek için ödül vermek uygun mudur?

Yemek yemek zaten doğal ve içgüdüsel olarak istediğimiz ve gerçekleştirdiğimiz bir davranıştır diyen Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Bunu gereksiz yere çocuğa ödül vererek bozmaya çalıştığımızda, çocukta bunun artık bu şekilde manipüle edilebileceğine belli bir şeyleri elde etmek için kullanabilceğini fark ediyor. Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Bundan sonra çocuk acıksada örneğin yemek yememeye başlayabilir, sizden istediklerini elde etmek için bu durumu kullanmaya başlayabilir. O yüzden bu konuda hiç ödül vermeye çalışmadan doğal süreci bekleyerek çocuğun acıkırsa yemek yemesini sağlayarak ilerlenmelidir. Bir diğer önemli nokta bizim çocuktan yemesini istediğimiz miktarla çocuğun kendi ihtiyacı olan miktar genelde birbiri ile uyuşmamaktadır. Küçük bir çocuk bir kase çorbayı bitiremiyor olabilir, bu konuda ısrarcı olmamalıyız. Bir kaç kaşıkta belki onun ihtiyacıdır ve onun için yeterlidir. Bunu arttırmak için gereksiz ödül gibi uygulamara girmemek en uygunu olacaktır.

Sitene Ekle