HAYVANLAR ALEMİ 465 Görüntülenme 12.11.2018 10:00

Yavru köpek sahiplenecek aileler nelere dikkat etmeliler?

Türkiye’de bilinçsiz bir şekilde petshoplardan satın alınan veya sahiplenilen bir çok köpek maalesef aile şartlarının ve ev şartlarının uygunsuzluğu nedeni ile mağdur oluyor.

Bu gerçekten çok önemli bir konu, çünkü Türkiye’de bilinçsiz bir şekilde petshoplardan satın alınan veya sahiplenilen bir çok köpek maalesef aile şartlarının ve ev şartlarının uygunsuzluğu nedeni ile yada doğru eğitimler verilmediği için, gerekli ilgi gösterilmediği için terk edilmek durumunda kalıyor ve bu çok üzücü bir olay. Bu yüzden öncelikle köpek sahibi olmak istiyorsanız kendi yaşantınızın ev hayatınızın ruhani yapınızın uygun mu değil mi bundan emin olmanız gerekiyor köpekleri biz büyümeyen bir çocuk olarak değerlendiriyoruz sürekli ilgilinizi ve alakanızı üzerinden eksik edemediğiniz bir canlıdır on beş sene ortalama yaşam süreleridir ve bu süre boyunca da hayatını sizlere muhtaç şekilde devam ettirmektedir. Birde Irk seçimi vardır herkes televizyonlarda filimler de görüyor yada videolarda denk geliyor köpeğin fiziksel görüntüsü çok hoşuna gidiyor ve köpek tercihini bu şekilde yapıyor, bu durum çok yanlış bir şeydir.

Öncelikle profesyonel kişilerden almak istediğiniz köpek ırkları ile ilgili özelliklerini sormanız gerekir. Ailenize sosyal hayatınıza ev yaşantınıza uygu mu müsait mi buna karar verdikten sonra sahiplenilmesinin doğru olduğunu düşünmekteyiz. Çünkü insanlar bir apartman dairesinde alman çoban köpeğini beslemek doğru bir durum değildir. Çünkü çok yoğun bir enerjisi olan bir köpeği hele ki çalışıyorsanız o dairenin içerisinde köpeği tutmanız size yeni sorunlar doğuracaktır.  Örnek olarak evinizdeki eşyalara zarar verebilir veya işten yorgun gelmişsinizdir çok yoğun bir aktivite sergileyebilir sizin onunla uğracak gezdirecek veya onun enerjisini atabilcek enerjiniz yoksa bu tarz durumların sonu terk edilme ile sonuçlanmaktadır. Bu yüzden çok çok dikkat edilmesi gereken ve mutlaka köpek sahiplenilmek isteniyorsa alınmak istenen ırkı uzmanlara danışılmanızı öneriyoruz.

İnternetten araştırdığınız bilgileri veya kafanıza göre ırk seçimi yapmamanız çok önemlidir.

Sitene Ekle