SAĞLIK 3.898 Görüntülenme 29.09.2018 13:00

Yaşlılarda ilaç kullanımında ne gibi sorunlarla karşılaşılır?

Yaşlılarda ilaç kullanımında ne gibi sorunlarla karşılaşılır? Çok merak edilen bu soruyu Eczacı Ezgi Koçak yanıtladı. İşte Eczacı Ezgi Koçak'ın cevapla.tv kameralarına anlattıkları:

Yaşlılarda ilaç kullanımında ne gibi sorunlarla karşılaşılır? Çok merak edilen bu soruyu RUMELİ70 Eczanesi Eczacısı Ezgi Koçak yanıtladı. İşte Eczacı Ezgi Koçak'ın cevapla.tv kameralarına anlattıkları:

Her bireyin metabolizması farklıdır dolayısıyla ilaca verilen yanıtlarda farklılık göstermektedir.

Yaşlılarımızda çoklu ilaç kullanımına bağlı olarak ilaçların birbirinin etkisini azaltması ya da toksik etki yaratması mümkün olabilmekte.

Çoklu ilaç kullanan hastaların mutlak kullandıkları tüm ilaçları hekimi veya eczacısıyla paylaşması çok önemlidir

Zira çoklu ilaç kullanımı eğer dikkate alınmaz ise hastada idrar kaçırma, depresyon, hafıza kaybı gibi rahatsızlıklara da sebibiyet vermektedir.

Yine bu yaş grubu bireylerde ilacın yanında ilaçla birlikte alınacak besin maddeleri de göz önünde tutulması gereken başka bir önemli noktadır.

Bazı besinler örneğin greyfurt suyu yaşlı insanların bir çoğunun kullandığı kolestrol ilaçlarının etki mekanizmasını bozmaktadır.

Bu yaş grubu insanlarda yaşlı hastanın kullandığı ilaçlar bir çizelge ile günlük rutin olarak takip edilmesi ilacını aldığı saati ve açlık tokluk durumunun belirtilmesi doğru bir uygulama olacaktır.olası olumsuz bir durumda hekime verceğiniz çizelgedeki bilgiler önemli olacaktır.

Bence sevgi en güzel ilaçtır. Yaşlılarımıza bol bol sevgimizi ve ilgimizi vermekten çekinmeyelim. Hepimiz birgün kaçınılmaz şekilde yaşlanacağız O zaman kadar sağlıcakla kalın.

Sitene Ekle