SAĞLIK 2.494 Görüntülenme 02.03.2018 17:38

Vokal hijyen nedir? Nelere dikkat edilmelidir?

Vokal hijyen nedir? Nelere dikkat edilmelidir? diye KBB ve Ses Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor İsmail Koçak'a sorduk. Bakın cevapla.tv kameraları aracılığı ile sorumuza nasıl yanıt verdi?

Vokal hijyen nedir? Nelere dikkat edilmelidir? diye KBB ve Ses Hastalıkları Uzmanı Profesör Doktor İsmail Koçak'a sorduk. Bakın cevapla.tv kameraları aracılığı ile sorumuza nasıl yanıt verdi?

Sesimiz dış ortamdan, yediğimiz içtiğimiz yiyeceklerden fiziksel durumlardan çok etkilenir. Bunları iyi hale getirdiğimizde sesimizde iyi bir hala gelir. Örneğin dışarıdaki havanın kirli olması sesimizi bozar o yüzden temiz havada bulunmak iyidir. 

Ortamın nemli olması sese iyi gelir. Sık boğaz temizlemek sese zarar verir. Sese en iyi ilaç aslında sudur. Bol su tüketilmesi gerekir. 

Vokal Hijyen genelde yaşamımızda sesimizi iyi yapmak için gerçekleştireceğimiz her türlü davranışsal değişikliği içerir. 

Örneğin asitli yiyecek ve içecekleri tüketiyor olmak sesi bozar. O yüzden asistli yiyecek ve içeçekleri kesmek en önemlisidir. Bunlar arasında en kritik olanları yoğurt, ayran, çikolata, kahve, limon, portakal, mandalina, greyfurt, kola, soda gibi köpüren yiyecek ve içeçekler. 

Uyku düzenimizin iyi olması önemlidir.  Eğer uyku düzenimizin düzenli ve kaliteli bir uykunuz varsa sesiniz iyi olacaktır. Zinde bir ses kaliteli bir uyku ile ortaya çıkar. En az 7 saat uyku Vokal Hijyen’in olmazsa olmazlar arasındadır. 

Vokal hijyen’in bir diğer kısmı ilaçlardan ve zararlı olanlardan korunmaktır. Bunlardan en zararlısı sigaradır. İdrar söktürücü ilaçlar, bilmediğimiz bizim  vücudumuza uyumlu olmayan hanım teyzenin, komşu teyzenin söylediği ilaçlar, bunların hepsi sesimize zararlı olabilir. Bu nedenle Vokal hijyenin en temel aşamalarından birisi zararlı olanları ortadan kaldırmaktır. 

Kısaca söylemek gerekirse; 

Bol su için, düzenli uyku uyuyun, sigara kahve çay gibi asitli ve idrar söktürücü şeylerden uzak durun. Uyku düzeninizi her zaman yüksek ve kaliteli tutmaya çalışın. Fakat bundan çok daha önemlisi sık sık konuşun ve sohbet edin.

Sitene Ekle