YEME-İÇME 68 Görüntülenme 01.12.2018 09:05

Vegan ile Vejeteryan beslenme arasındaki farklar nelerdir?

Vegan ve vejeteryan kavramları sıkça birbiriyle karıştırılmaktadır. Aslında temelde hayli benzeyen bu iki kavram arasında küçük ama önemli farklar bulunur. Peki, Vegan nedir? Vejeteryan ve Vegan arasındaki fark ne? Vegan beslenme nasıl olur?

Vegan nüfusu son on senede %360’tan fazla artış gördü. Bunun yanı sıra, tahminen 1.2 milyon insan vejetaryen yaşam tarzı sürüyor. Peki, Vegan nedir? Vejeteryan ve Vegan arasındaki fark ne? Vegan beslenme nasıl olur?

Veganlık belirli bir beslenme düzeninden ziyade bir yaşam tarzı seçimi ve bir felsefe. Bir kişi; hayvan haklarını, çevresel faktörleri ya da daha sağlıklı bir yaşamı içeren etik nedenlerden ötürü vegan olabilir ve veganlar bu yüzden hayvansal kaynaklı hiçbir şey tüketmezler. Vejetaryenler, daha sağlıklı bir beslenme biçimine sahip olmak için vejetaryen oldukları gibi; hayvan haklarını düşünerek et grubunu yemeye karşı olan bireyler ve lezzetini sevmediği için et yemeyen bireyler de vejetaryen olabilir.

Veganlar hayvansal kaynaklı hiçbir ürün (et, tavuk, balık, yumurta ) tüketmezler. Bununla birlikte tüm süt ürünleri peynir, süt, yoğurt da tüketmemektedirler. Meyve, sebze, bakliyat, kuruyemiş ve tahıllara dayalı beslenme şeklidir. Genel olarak bitki içeriklidir. Veganlar, vejetaryenlerin sınırları açısından çok yüksek seviyededir. Vejetaryenler ise sadece hayvan eti yemezler. 

Sitene Ekle