YEME-İÇME 461 Görüntülenme 28.11.2018 02:00

Vegan beslenme sağlıklı mıdır?

Veganlık belirli bir beslenme düzeninden ziyade bir yaşam tarzı seçimi ve bir felsefe olarak biliniyor. Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Emre Uzun, vegan beslenme ile ilgili merak edilenleri açıkladı.

Veganlık sadece bitkisel besinleri tüketen kişiler için yapılan bir tanımlamadır. İşte vegan beslenme ile ilgili bilmeniz gereken her şey...

Vegan beslenme  kan şekerinin  kontrol altında tutulmasına  veya tip 2 diyabetin risklerinin azaltılmasına yardımcı olabilir. Daha düşük bir vücut kitle indeksine (BMI) sahip olunabilir. Araştırmalar çeşitli vegan diyetlerinin kan şekeri, LDL ve total kolesterolü düşürmede diğer diyetlere kıyasla çok daha etkili olduğunu göstermektedir. Ağrı ve eklem şişmesi gibi artrit semptomlarını azaltmada özellikle etkisi görülmektedir. Gözlemsel çalışmalar, vegan diyetinin yönlerinin Alzheimer hastalığı gelişme riskini azaltmaya da  yardımcı olabileceğini göstermektedir. Vegan beslenme özellikle protein ve B12 eksikliği konusunda dikkat çekmektedir. Planlı ve düzgün bir beslenme programı yapılırsa veganlar protein ihtiyaçlarını kuru baklagillerden veya yüksek proteinli yiyeceklerden karşılayabilirler.  B12 vitamini ise bitkisel ürünlerde az bulunmaktadır. Özellikle zeka ,hafıza ve gün içerisinde odaklanmayı taşıyan vitamindir. Bu yüzden B12 desteği alınabilir.

Sitene Ekle