SAĞLIK 681 Görüntülenme 03.12.2018 09:22

Vajinal akıntı hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

Kadın Hastalıkları - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu, kadınların en çok muztarip olduğu konulardan bir tanesi vajinal enfeksiyonun belirtilerini anlattı.

Vajinal enfeksiyon belirtileri çoğu zaman kişileri rahatsız edecek seviyede olmadığı için fark edilemez ve hastalık gittikçe yayılır. Kadın Hastalıkları - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu cevapla.tv'ye anlattı.

Akıntı türüne göre değişebilir. Akıntı eğer kanla karışık bir akıntı ise bazen rahim ağzından ya da rahim içinden gelen bazı problemlerin habercisi olabilir. Bunlar kanser öncesi lezyonlar, kanserin ta kendisi de olabilir. Ama çoğunlukla ve çoğunlukla vajinal akıntı deyince aklımıza gelen her zaman enfeksiyonlar oluyor. Bu enfeksiyonlar daha çok bakteri, parazit enfeksiyonları ve çok daha sık, hastayı rahatsız eden mantar enfeksiyonlarıdır. Bu akıntı türü hastaya ne türden rahatsız ediyor? Ne kadar süredir var? Bunlar çok önemli, sorulması gereken sorulardır. Tabii ki mutlaka bizim bu vajinayı, rahim ağzını muayene etmemiz gerekir, gözümüzle görmemiz gerekir. Her uzman doktor bu akıntının patolojik mi, enfeksiyona bağlı mı yoksa diğer lezyonlara bağlı mı olduğunu keşfeder. Onun için basit bir kadın doğum muayenesi ile vajinal akıntının her yönüyle tedavisi mümkündür.

Sitene Ekle