SAĞLIK 3.670 Görüntülenme 02.12.2018 11:00

Vajina kokusu neden olur nasıl giderilir?

Kadın Hastalıkları - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu, vajinal kokuyu belirleyen etkenler anlattı.

Vajina kokusu kadınların pek çoğunun sorunu ve özellikle de partnerinin rahatsız olduğu gerekçesiyle çekindiği bir problemdir. Kadın Hastalıkları - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu vajinal kokunun nedenlerini ve nasıl giderileceğini anlattı.

Vajinal kokular mutlaka bir enfeksiyona bağlıdır. O bölgedeki mikrobik dengenin bozulması ve dışarıdan alınan bazı enfeksiyonlardan ötürü o bölgede bir koku oluşur. Kokuların altında yatan sebep aslında bir vajina iltihabıdır. Onun için bu düzgün bir vajinit tedavisi, yani bir antibiyotik tedavisi ile çözüme ulaşır. Vajina kokusunu gidermek için tıbbi ve kozmetik pek çok ürün vardır. Bu amaçla çok sayıda krem ve pomad üretilmiştir. Fakat bu ürünlerin hem pahalı olması hem de doğal olmaması ve bir yan etkiye yol açma ihtimalinin varlığı kadınları korkutmaktadır. Bu bakımdan her konuda olduğu gibi vajina kokusu konusunda da doğal yollardan, yöntemlerden şaşmamak en iyisidir.

Sitene Ekle