SAĞLIK 52 Görüntülenme 01.12.2018 17:00

Vajina daraltma ameliyatı geçirmiş kadın normal doğum yapabilir mi?

Vajina daraltma operasyonu geçirmeden önce hastanın doğum sayısını tamamlayıp tamamlamadığı da öncelikle hastayla konuşulması gerektiğini dile getiren Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu anlattı.

Kadınları vajina daraltma ameliyatına iten en önemli problemlerin başında cinsel hayat geliyor. Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu anlattı.

Çünkü bir vajina daraltma operasyonu yapıldıysa, daha sonra bir normal doğum yapılacaksa bu operasyon anlamını yitiriyor. Çünkü bu operasyon yapılır ve bu doğuma engel değildir. Yine normal doğum yapılabilir. Fakat yaptığımız ameliyatı anlamsızlaştırabilir. Yani bir operasyon geçiriliyor ve bu operasyon çok basit bir operasyon değil. Yani yapan kişi için profesyonel açıdan basit olabilir, fakat hasta için değil. Çünkü bunun bir bakım dönemi var, bir cinsel perhiz önemi var, bir iyileşme dönemi var. Nihayetinde anestezi alınarak yapılan bir operasyondur. Bu operasyonun işe yarayıp yaramayacağı, ne kadar vade için işe yarayacağı doğum yapacak kişiyle öncelikle konuşulmalı ve tartışılmalı Öncelikle karar verilmeli. Yoksa hasta bundan sonra normal doğum yapabilir, buna engel değildir.

Sitene Ekle