ÖZEL RÖPORTAJ 558 Görüntülenme 31.03.2017 14:01

Türk demokrasi tecrübesinde, kurumların parlamenter sistemde yeri nedir?

Strateji ve İstihbarat Uzmanı Muhammed Taha Gergerlioğlu referandum sürecinde merak edilen Türk demokrasi tecrübesinde, kurumların parlamenter sistemde yeri nedir? sorusuna yanıt verdi.

Strateji ve İstihbarat Uzmanı Muhammed Taha Gergerlioğlu referandum sürecinde merak edilen Türk demokrasi tecrübesinde, kurumların parlamenter sistemde yeri nedir? Rejim mi değişiyor? Sistem mi geliyor? Ülkemiz nasıl daha iyi yönetilecek? sorularına yanıt verdi.

Türk Tipi Cumhurbaşkanlığı kitabının da yazarı olan Gergerlioğlu, "Bu sorulara cevap vermek için öncelikle milletimizin siyasal kültürüne bakmalıyız" diyor ve devam ediyor:

"Abdülhamit’in tahttan indirilmesi sonrasında İttihat Terakki’nin iktidarıyla başlayan süreç çok sancılı geçti. I. Dünya Savaşı sonunda devletin merkezi çökmüş oldu. Kurtuluş Savaşı’nın zaferle neticelenmesinin ardından devleti yeniden yapılandırmak gerekiyordu. Fakat kurulan yeni merkez, ideolojik olarak topluma yabancı bir kimlik dayattı. Bu, toplumda “eski” ile “yeni” arasında sosyolojik, kültürel ve ideolojik bir kutuplaşmaya sebep oldu ve ayrıca devlet-millet yabancılaşmasını körükledi.

Toplumsal meşruiyeti sınırlı olan bürokratik elit, siyasetin merkezini devleti toplumdan koruma ve kollama amacı taşıyan vesayetçi bir Parlamenter Sistem üzerinden düzenledi. Böylece siyasetin merkezi devlet-millet etkileşimini sağlayacak ve otorite üretecek bir yönetim mekanizması kuramadı. Bu otoriter zihniyetin şekillendirdiği kurumsallaşma, devlet-millet bağını kurmaktan ziyade devleti toplumdan koruyan vesayetçi bir yapı ortaya koymuştur. "

Sitene Ekle