SAĞLIK 3.627 Görüntülenme 02.12.2018 09:00

Tüplerini bağlatan kadın çocuk sahibi olabilir mi?

Bebek sahibi olmak istemeyen kadınların en çok tercih ettiği yöntemlerden biri tüp bağlatma işlemidir. Kadın Hastalıkları - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu anlattı.

Bir kadının iç üreme sisteminin temel yapılarından biri olan fallop tüplerinin ana görevi, yumurtalıktan salınan yumurtayı rahme taşımaktır. Kadın Hastalıkları - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu anlattı.

Özellikle birden çok doğum yapmış ve çok çocuklu kadınlar, daha fazla gebelik ve çocuk istemediklerinde tüpleri bağlatmak suretiyle aile planlaması yapabilirler. Tüpleri bağlatmak, mikro cerrahi yöntemi uygulanarak yapılan bir aile planlaması şeklidir. Tüpleri bağlatmak için çeşitli cerrahi yöntemler uygulanabilir. Laparoskopi yöntemi (kapalı ameliyat), sezaryen esnasında ya da açık ameliyat  şekilde yapılan ve tüplerden bir bölümün kesilmesi, yakılması ya da araya tıbbi bir araç konularak gerçekleştirilen uygulamalardır. Tüpleri bağlatma operasyonundan evvel bunun geriye dönüşünün çok zor olduğu, hatta bazen olmadığı bilgisi hastaya mutlaka verilmelidir. Ayrıca kadınlara sağlık açısından bir zorunluluk yoksa 30 yaşından önce tüpleri bağlatmak önerilmez.

Sitene Ekle