SAĞLIK 49 Görüntülenme 28.11.2018 04:00

Tüp bebeklerin başarı oranı nedir?

Bilindiği gibi tüp bebek tedavilerinde başarı, kimi zaman uzun soluklu bir süreç sonrasında oluşuyor. Peki, tüp bebek tedavisinin başarı oranı kaçtır? Tüp bebekte başarı nasıl arttırılır?

Tüp bebek tedavisi uzun, zahmetli ve kişilerin oldukça özverili olmaları gereken bir tedavidir. Tüp bebek tedavisinde başarı oranı nasıl arttırılır? Tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen faktörleri Kadın Hastalıkları - Doğum - Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Şule Selvi Esatağaoğlu cevapla.tv'ye anlattı. 

Tüp bebek tedavisinde son yıllarda yaşanan çok önemli gelişmelere rağmen ne yazık ki her çiftin hamile kalması mümkün değildir. Tedavinin başarılı olması  kadının yaşına ve yumurtalık rezervine doğrudan bağlıdır. Yeterli sayıda yumurta üreten ve 39 yaşından küçük kadınlarda 3 tedavi siklusu sonrası kümülatif gebelik beklentisi %80 civarındadır. Bir başka deyişle tedaviye başlayan 100 çiftten yaklaşık 80 tanesinin 3 deneme sonrası çocuk sahibi olmaları beklenir. Anne ve baba adayları günlük yaşamlarında yemek alışkanlıklarından, spor aktivitelerine, kullandıkları ilaçlardan, giydikleri kıyafetlere kadar sağlıklarını etkileyebilecek her faktöre dikkat etmek zorunda kalırlar. Tedavi, uygun yöntem seçilmeden, başarısız bir tüp bebek merkezi tarafından uyguladığında ya da kişilerin tedaviyi aksatacak şekilde verdikleri eksik bilgilendirmeleri, tedavinin gerektirdiği uygulamalara uymamaları gibi durumlar nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanabilmektedir. 

Tüp bebek ajandası  (5 adımda tüp bebek)1. Adım: Yumurta gelişimi 12 gün2. Adım: Yumurta toplama3. Adım: Döllenme 3 – 5 gün4. Adım: Embriyo transferi günü5. Adım: Transferden 12 gün sonra gebelik testi

Sitene Ekle