SAĞLIK 26 Görüntülenme 28.11.2018 01:00

Tüp bebek tedavisinde doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Tüp bebek, normal yöntemler ile hamile kalamayan bayanların gebe kalabilmesi için uygulanan bir tedavi şeklidir. Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Şule Selvi Esatağaoğlu tüp bebek hakkında merak edilenleri anlattı.

Gerek yazılı, gerek görsel, gerekse sosyal medyada hemen hemen hergün tüp bebek tedavisiyle ilgili haberler yayınlanıyor. Peki, tüp bebek tedavisi hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir? 

Tüp bebek tedavisinde doğru bilinen yanlışlar: Aslında tüp bebek tedavisi bir hastalık tedavisi değildir. Bir ihtiyaca cevap verir. O yüzden yapılan her şey doğru da olabilir, yanlış da olabilir. Bu çok önemli bazı kararları içerir. Sosyal, psikolojik, tıbbi durum, hastanın yaşı, eşinin spermlerinin durumu gibi bir sürü konuyu kapsar. Tüp bebek tedavisi diğer tıbbi uygulamalar gibi hastalık tedavi etmez. O yüzden doğru bilinen yanlışlar çok fazladır. Hatta bazen tam tersidir. Yapılan her şey doğrudur. Tüp bebek tedavisinde yapılan en çok yanlış tıbbi uygulamaların dışında yapılanlardır. En çok bu konudan bahsetmek lazım. Bunun dışında yapılan tıbbi uygulamalarda çok hata kabul ettiğimiz prosedürler olmaz.

Sitene Ekle