SAĞLIK 4.929 Görüntülenme 05.05.2018 10:00

Terör olaylarının psikolojik etkileri nelerdir?

Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, terörün etkileri ve terör korkusuyla nasıl başa çıkacağımız konusunda cevapla.tv kameraları aracılığı ile bilgi verdi

Korku hayatın bir parçası, ancak Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör saldırıları toplumu derinden sarsıyor. Büyük şehirlerde yaşayanlar, bombalı saldırılar yüzünden bu korkuyu daha yoğun hissediyor. Bilimsel araştırmalar, terör olaylarına maruz kalan insanların sorunlarının sona ermediğini, ömür boyu sürebileceğini işaret ediyor.

Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, “Terör saldırısından etkilenen ya da teröre maruz kalmaktan korkan insanlardaki duygusal rahatsızlık zamanla azalmıyorsa ya da stres seviyesi gündelik işleri yapmada sıkıntı doğuruyorsa profesyonel yardım alınmalıdır” diyor.

Uzman Klinik Psikolog Mehmet Başkak, terörün etkileri ve terör korkusuyla nasıl başa çıkacağımız konusunda cevapla.tv kameraları aracılığı ile bilgi verdi, "Terörün psikolojik etkileri nelerdir?" sorumuzu yanıtladı.

İşte Mehmet Başkak'ın anlattıkları...

ANINDA ORTAYA ÇIKAN ETKİLER: Bir terör olayının hemen ardından korku duyulması beklenir. İnsanlar korku veren durumları farklı yaşar ve bunlara farklı reaksiyon (tepki) verir. Bu reaksiyonlar, geçmiş deneyimler (geçmişteki travmalar), halihazırdaki beklentiler ve travmatik bir olayın tekrar gerçekleşmesi hakkında endişelere bağlıdır. Hepimiz, ilk başta aynı türde bir olayın tekrar gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini merak etme eğilimi gösterir ve gelecekte kendimizi korumak için farklı yollar düşünmeye çalışırız. Kimi zaman insanlar sanki bir anma gibi, korkunç olayı zihinlerinde tekrar yaşarlar ve korkunç anılar kısa bir zaman içinde yavaş yavaş silikleşir.

KISA VADEDEKİ ETKİLER: Olaydan hemen bir kaç gün ya da hafta sonra, herkes olaydan sonra hissedilen etkileri uyandıran endişe içine düşer. Herkes birbirinden farklı duygular yaşar. Terör olayından sonra herkes farklı bir şeyler hissedecektir ve bu reaksiyonlar, korku, öfke, suçluluk, utanç, endişe ya da depresyon olabilir. Bazı insanlar bu artçı etkileri daha az hissedecektir ve böylece etkilerin yoğunluğunu daha az yaşayacaklardır. Bu kısa dönem içinde ortaya çıkan etkiler yaygın görülür. Bu güçlü duygu durumunu yaşayanlar, genellikle bir ya da iki ay içinde azalacak olan bu yüksek seviyedeki stresle yaşamları boyunca başa çıkmayı öğrenmiş olurlar. Bu kısa vadedeki etkilerin yoğunluğu günden güne azalırsa duygular da günden güne yatışır ve profesyonel yardım alma ihtiyacı ortadan kalkar.

UZUN VADEDEKİ ETKİLER: Uzun vadedeki etkiler bir kaç ay sonra ortaya çıkar ya da ortaya çıkmak için yıllarca bekler...

Sitene Ekle