YAŞAM 3.219 Görüntülenme 06.09.2018 09:14

Terk edilme korkusunun sebebi nedir?

Terk edilme korkusunun nasıl yenilir? Terk edilme korkusu neden olur? Terk edilme korkusu hastalığı nedir? Cevapla.tv uzmanı Yaşam Koçu Melek Cihangir anlattı.

Bu korkuyu yaşayan fakat terk edilmekten korktuğunun farkında olmayan o kadar çok insan var ki... Hatta içerde bir yerde yaşadığı bu korkudan bihaber sürekli terk etme eğiliminde bulunan, çıkışlarının o terk etmeden ben terk edeyim diye ayan beyan ortada olduğunun farkında bile değildir. Cevapla.tv uzmanı Yaşam Koçu Melek Cihangir anlattı.

Bazen bu korku yüzünden yakın ilişki kuramaz, bir ilişkiye başlayamazlar. Bazen adını dahi koyamadıkları bu korkuyla yüzyüze gelmemek için çılgınca çaba harcarlar. Bilinçli ya da bilinçsiz olarak ölesiye korktukları bu durumla karşı karşıya kaldıklarında, terk edilmedikleri ana geri dönmek için tüm kozlarını oynarlar. Tehdit ortadan kalktığında ise panik duygusu hafifler, sancılar diner ve bir sonraki tehdide kadar normal hallerine geri dönerler. Öz kıyıma dahi neden olan yetişkinlerin, bu korkusunun sebebi ; çocukluğunda yaşadığı terk edilmedir. Mutlaka fiilen bir terk edilme yaşanmış olması gerekmez. Benliğinin oluşumu aşamasında yaşadığı duygusal terkedilme bir yetişkin olduğunda, sağlıklı ilişkiler kurmasına engel olur. Tıpkı çocukluğunda duygusal ihtiyaçlarını karşılamayan, onu görmeyen, duymayan, bir noktada severken, diğer gün aynı noktada azarlayan, hatta psikolojik ya da fiziksel şiddet uygulayan ebeveyninin duygusal olarak terkettiği gibi hayatına yeni girecek her insanda da zihninde terkedilme korkusuyla ilişkiye başlar. İçinde hiçbir zaman dolmak bilmeyen bir boşluk, boşluğa odaklı yaşamak ve boşluğu doldurma çabalarıyla, bilinçsizce başını derde sokacak uygunsuz dürtüsel davranışlar ve alkol ya da madde bağımlılığı görülür. Sürekli tatmin olma arzusu ile ilgi isteği, karşılanmadığında ise terk edilme tehdidinin yarattığı baskı ile ortaya çıkan öfke patlamaları şeklinde kısaca tanımlayabiliriz. Yaşanılan bu kaosun içindeyken anlamlandırmak zor olduğundan, ilişkilerinde bu denli bir terslik olduğunu fark edenlerin, en azından adını koyabilmiş olarak mutlaka profesyonel yardım almaları gerekir. Bu bir kişilik bozukluğudur ve tedavisi mümkündür.

Sitene Ekle
Etiketler