YEME-İÇME 33.044 Görüntülenme 08.07.2018 14:00

Tavuk şinitzel nasıl yapılır?

Tavuk şinitzel nasıl yapılır? Tavuk şinitzel yapmanın püf noktaları nelerdir? Gazelle Resort & Spa Mutfak Şefi Ümit Yavuz anlattı.

Tavuk şinitzel nasıl yapılır? Tavuk şinitzel  yapmanın püf noktaları nelerdir? Gazelle Resort & Spa Mutfak Şefi Ümit Yavuz anlattı.

Tavuk şinitzel yaparken öncelikle tavuk göğüslerini inceltiyoruz. Daha sonra un, yumurta ve galeta ununa batırarak kızartıyoruz. İyi bir şinitzelin rengi kızardığında hafif kahverengiye bakan altın sarısı olmalıdır. Bunun için yağın ısısı çok önemlidir. Yağ çok kızarsa dışı çabuk yanar ve şinitzelin rengi koyu olur. Yağ soğuk olursa şinitzel yağı emer lezzeti bozulur. Orta ateşte kızartmak en iyisidir.

Tavuk Şinitzel Malzemeleri

4 Adet tavuk göğüs fileto2 yumurta1 su bardağı un2 su bardağı ekmek kırıntısı (galeta unu)TuzTaze çekilmiş karabiberKızartma yağı

Tavuk Şinitzel Nasıl Yapılır?Tavuk şinitzel yapımı için tavuk göğüslerini döverek inceltelim. Önce her iki yüzünü tuzlayalım daha sonra her iki yüzüne karabiber sürelim. Yumurtaları iyice çırpalım. Geniş bir tabağa un koyalım. Diğer bir geniş kabada ekmek kırıntılarını koyalım. Bir tavaya yağ koyalım ve yağı orta ateşte kızdıralım.

Yağ kızarken tavuk göğüslerini sırasıyla önce una, sonra çırpılmış yumurtaya daha sonra da galeta ununa güzelce bulayalım.

Yağ yeteri kadar kızınca tavukların her bir tarafı altın sarısı rengi olana kadar (yaklaşık 3-4 dakika) kızartalım. Eğer şinitzel çok çabuk kahverengileşiyorsa yağ çok kızgın demektir. O zaman ocağımızı kısalım. Kızartma işi bitince fazla yağlarını aldırmak için kağıt havlu yerleştirilmiş servis tabağına alalım. Sıcak sıcak servis yapalım.

Sitene Ekle