Bilgin Pro
YEME-İÇME 29.527 Görüntülenme 07.11.2017 12:00 7 14
Ümit Yavuz Gazelle Resort & Spa Mutfak Şefi
Ümit Yavuz

YEMEK TARİFLERİ İLE İLGİLİ DİĞER CEVAPLAR

Tavuk şinitzel nasıl yapılır?

Tavuk şinitzel nasıl yapılır? Tavuk şinitzel  yapmanın püf noktaları nelerdir? Gazelle Resort & Spa Mutfak Şefi Ümit Yavuz anlattı.

Tavuk şinitzel yaparken öncelikle tavuk göğüslerini inceltiyoruz. Daha sonra un, yumurta ve galeta ununa batırarak kızartıyoruz. İyi bir şinitzelin rengi kızardığında hafif kahverengiye bakan altın sarısı olmalıdır. Bunun için yağın ısısı çok önemlidir. Yağ çok kızarsa dışı çabuk yanar ve şinitzelin rengi koyu olur. Yağ soğuk olursa şinitzel yağı emer lezzeti bozulur. Orta ateşte kızartmak en iyisidir.

Tavuk Şinitzel Malzemeleri

4 Adet tavuk göğüs fileto2 yumurta1 su bardağı un2 su bardağı ekmek kırıntısı (galeta unu)TuzTaze çekilmiş karabiberKızartma yağı

Tavuk Şinitzel Nasıl Yapılır?Tavuk şinitzel yapımı için tavuk göğüslerini döverek inceltelim. Önce her iki yüzünü tuzlayalım daha sonra her iki yüzüne karabiber sürelim. Yumurtaları iyice çırpalım. Geniş bir tabağa un koyalım. Diğer bir geniş kabada ekmek kırıntılarını koyalım. Bir tavaya yağ koyalım ve yağı orta ateşte kızdıralım.

Yağ kızarken tavuk göğüslerini sırasıyla önce una, sonra çırpılmış yumurtaya daha sonra da galeta ununa güzelce bulayalım.

Yağ yeteri kadar kızınca tavukların her bir tarafı altın sarısı rengi olana kadar (yaklaşık 3-4 dakika) kızartalım. Eğer şinitzel çok çabuk kahverengileşiyorsa yağ çok kızgın demektir. O zaman ocağımızı kısalım. Kızartma işi bitince fazla yağlarını aldırmak için kağıt havlu yerleştirilmiş servis tabağına alalım. Sıcak sıcak servis yapalım.

Paylaş
Sitene Ekle