ÇALIŞMA HAYATI 5.203 Görüntülenme 09.01.2018 23:59

Stajyerliğimi doğum borçlanmasına saydırabilir miyim?

Sosyal güvenlikte en çok merak edilen konulardan birinide ilk defa stajyer olarak çalışmaya başlamış kişilerin daha sonra doğum borçlanması yapıp yapamacaklarını oluşturuyor ayrıntılı olarak açıklayalım.

Ülkemizde doğum borçlanmasının şartlarından birini doğum yaptığınız tarihten önce sigortalı olarak çalışmaya başlamış olmak oluşturuyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Bünyamin Esen sizler için açıkladı. 

Yani sigortalı olmadığınız sürelerde yahut sigortalı olmadan öne yaptığınız doğumlar borçlanma hakkı kapsamında değil. Kısa vadeli sigorta kollarına tabi olan çırak aday çırak stajyer yahut ta mesleki eğitim öğrencileri ile ilgili kısa vadeli sigorta kolları uygulandığından bunlara sigorta sicil numaraları verilmekte.

Ancak bunların sigortalık günleri gelecekte emeklilik aşamasında bir önem arz etmiyor. Zira sigortalılık başlangıçları başlangıç sayılamadığı gibi sigortalılık günleride emekliliğe yarar gün olarak birikmiyor.

Fakat doğum borçlanması açısından stajyer olarak çalışmaya başlamış olmanın özel bir önemi var. Eğer lisede yahut üniversitede stajyer  çırak yahut aday çırak olarak çalıştıysanız SGK’dan o dönemde aldığınız sigorta sicil numarasını kullanarak daha sonra yaptığınız doğumları borçlanabilmeniz mümkün. Stajyerlerin doğum borçlanması yapma hakkı bulunduğundan dolayı daha erken emekli olabilmeleri mümkün olabilmekte.

Şöyle ki uzun vadeli sigorta kollarına yani emekliliğe yarar sigortaya başlangıç tarihinizden önce ama stajyerliğinizden sonraki doğumları borçlanırsanız sigortalılık başlangıç tarihiniz kademeli sistemde daha geriye gidiyor bu ise

daha erken yaşlarda daha az prim ödeme gün sayısı ile emekli olabilmek demektir. Özetle stajyerlerin doğum borçlanması hakkın bulunmaktadır.

Sitene Ekle