ÇALIŞMA HAYATI 5.816 Görüntülenme 10.01.2018 18:00

Stajyerken iş kazası geçirenlere maaş bağlanır mı?

Stajyerken iş kazası geçiren kişilerin malulen emekli olup olamayacaklarını, maaş alıp alamayacaklarını sık sık soru geldiğini belirten Sosyal Güvenlik Uzmanı Bünyamin Esen cevapla.tv için yanıtladı.

Ülkemizde 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince, stajyer, çırak, aday çırak, ve öğrenciler hakkında kısa vadeli sigorta uygulanıyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Bünyamin Esen yanıtladı.

Kısa vadeli sigortalarla iş kazası ve meslek hastalığı için güvence altındalar. Keza anne ve babaları üzerinden sağlık hizmeti alamayanlar için genel sağlık sigortası uygulanıyor. 

Stajyerler iş yerinde iş kazası geçirmeleri durumunda, ayakta tedavi gördükleri süre için geçici iş görememezlik ödeneği yani halk arasında bilinen ismiyle rapor parası alabiliyor. Yine iş kazası geçiren bir stajyerin % 10 ve daha fazla meslekte kazanama gücü kaybına uğraması durumunda kendisine iş kazası maaşı bağlanması mümkün. İş kazası geçiren kişiler çalışmaya devam etseler yahut emekli aylığı almayı haketseler bile iş kazası maaşları kesilmiyor. Yaşlılık aylığı almayı hakettiklerinde de çifte maaş alabiliyorlar. 

Sitene Ekle