YAŞAM 203 Görüntülenme 22.01.2019 09:25

Sporun genlerle ilişkisi nedir?

Genetik altyapı güç, dayanıklılık, enerji, kas fiberlerinin boyu ve kompozisyonu, esneklik gibi birçok özellik ile doğrudan ilişkisi bulunmaktadır. Cevapla TV uzmanlarından Moleküler Biyolog Merve Kinin açıklamalarda bulundu

Spor genetiği nedir? Genetik özelliklerin başarıya etkisi var mıdır? Başarı genetik midir? Cevapla TV uzmanlarından Moleküler Biyolog Merve Kinin Sporun genlere etkisi hakkında açıklamalarda bulundu

Genetik altyapı güç, dayanıklılık, enerji, kas fiberlerinin boyu ve kompozisyonu, esneklik gibi birçok özellik ile doğrudan ilişkisi bulunmaktadır. Kaslar hızlı kasılan ve yavaş kasılan kaslar olmak üzere ikiye ayrılır ve bu belli spor branşlarında kişilere avantaj kazandırır bunun yanında vücudun ve kasların oksijeni etkili kullanabilmesi ve kaslara yeterli oksijeni zamanında taşıması da genler ile anlaşılabilir. Bunun yanında kişilerin tendon ve ligamentlerinin spor sakatlanmalarına ne kadar yatkın oldukları da genetik belirteçler ile anlaşılabilir.

Egzersiz ardından vücutta yangı başlar ve kaslarda kullanılan oksijen sonucunda ortaya reaktif oksijen türevleri açığa çıkar. Reaktif oksijen türevleri vücutta belli mekanizmalar kullanılarak zarar teşkil etmeyen moleküllere dönüştürülmesi gerekir.

Bu konuda da kişilerin genlerine bakarak dışarıdan bu işlem için takviyeler verilebilir. Bu sayede kişiler nasıl antrenman yapacaklarını, sakatlıktan nasıl uzak durabileceklerini ve spor sonrasında toparlanma süreçlerini kısaltmak için nasıl takviyeler kullanabileceklerini öğrenmiş olurlar.

Sitene Ekle
Etiketler