GÜZELLİK-BAKIM 3.629 Görüntülenme 17.09.2018 16:00

Sivilce nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Sivilce nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir? Dermatoloji Uzmanı Neslihan Dolar cevapla.tv'ye anlattı.

Sivilce nedir? Tedavi yöntemleri nelerdir? Dermatoloji Uzmanı Neslihan Dolar cevapla.tv'ye anlattı.

Sivilce yani akne tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır aslında. Ergenlik döneminde Nüfusun yüzde sekeninde ortaya çıkabilen bu durum aslında hepimizin hayatında bir kere sivilce ile karşılaşmıştır. Ancak geçmeyen ve iz bırakan sivilceler mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Ergenlikte Aşırı yağlanma hormonların etkisi ile cilt porlarında tıkanma ve cilt altı dokunun hareketlenmesi ile enfeksiyon bakteriler ve derken sivilce oluşumu  sivilcenin öncü lezyonu siyah noktalardır. Yani siyah nokta ile karşılaşmışsanız bilin ki bunlar zamanla akneye dönüşebilecektir. Yani sivilceye dönüşebilecektir. Sivilce tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır ve maskelerle veya kulaktan dolma bilgilerle tedavi edilememektedir. sivilcenin pek çok nedeni vardır. bunların başında hormonal bozukluklar yer almaktadır. Kadınlarda yirmi yaşından sonra ortaya çıkan sivilcelerde özellikle çene bölgenizi tutmuş iz bırakan ve neler uyguladıysanız geçmeyen sivilcelerde bilin ki altta mutlaka hormonal nedenler yatmaktadır. Bunların tedavisi gerekmektedir.

Polikistik over sendromu diye de bildiğimiz saç dökülmesi sivilce problemi tüylenme insülin direnci gibi pek çok faktörü de içeren bir durum vardır ki bu sadece sivilce değil sizin hayat kalitenizi de etkileyen bir durumdur ve tedavi edilmesi gerekir.

Sivilce tedavisinde kullanılan pek çok  yöntem vardır. Bu yöntemlerin hepsi tıbbi yöntemler olmakla birlikte daha çok iz bırakmadan sivilceyi iyileştirmeye yönelik çabalar içermektedir. bunların başında sivilcenin neden olduğu ortaya çıkarıldıktan sonra çıkılan bu yolda öncelikle sivilcenin nedenini ortaya koyacağız ve hormonlarsa hormonları tedavi edeceğiz kozmetik sorun varsa kozmetik sorunları ortadan  kaldıracağız gibi nedene yönelik tedavi yapacağız ama bunu dışarıdan uygulayacağımız yöntemlerle de destekleyeceğiz. Sivilcede en çok karşılaşmış olduğumuz sorun kişinin tedaviye uyamaması çünkü tedaviler uzun sürüyor ve bu bir ay ile bir sene arası devam eden bu tedavi sürecinde özellikle erkek hastalarımız çok sık sıkılıyor ve tedaviyi yarım bırakıyor, yarım bırakılan bu tedaviden sonra aslında sivilcelerimiz daha da kötüleşiyor işte durumlarda biz sizlerin evde üç ayda alacağınız sonuçları klinik ortamında bir defada on günde alabileceğimiz yöntemleri uyguluyoruz bunların başında özel karışımlarımla birlikte hazırlamış olduğumuz akne peelinglerinden çok iyi neticeler  alıyoruz bu akne peelingleri sizlerin evde üç ay krem sürerek alacağınız yolu kısaltıyor aslında ve böylece hem sivilceleri hemde izlerinize yönelik bir tedavi uygulamış oluyoruz. Bununla birlikte eş zamanlı olarak evde kullanacağınız basit bakımlarla sivilceleri tedavi edebiliyoruz ancak bazen sivilceler o kadar derinden çıkıyor ki dışarıdan uygulayacağımız yöntemler yetersiz kalıyor

ve A vitamini içeren haplar uyguluyoruz bu tarz hapları uygularken lütfen bir doktor kontrolünde uygulamanızı öneriyoruz  çünkü bazen anlık sivilceleri çok güzel tedavi ediyorsunuz bir ayın içersin de mükemmel bir cilde kavuşuyorsunuz ama tedaviyi yarım bıraktığınızda iki yıl içerisinde başa çıkamayacağınız sivilcelerle karşılaşabiliyorsunuz bu nedenle sistemik tedavi mutlaka doktor kontrolünde uygulanmalıdır.

Sitene Ekle