SAĞLIK 6.485 Görüntülenme 31.08.2018 16:30

Sinüzit belirtileri nelerdir?

Sinüsler yüz kemikleri ve kafatasının içine yerleşmiş boşluklardır. İçleri solunum yolu hücreleri ile döşelidir. Doç. Dr. Ahmet İslam cevapla.tv izleyenleri için yanıtladı.

Sinüsler, kafa kemiklerinin içine yerleşen ve ağızları (yani kanalları) burun içine açılan, içi hava dolu kemik boşluklarıdır. Doç. Dr. Ahmet İslam cevapla.tv izleyenleri için yanıtladı.

Akut ve kronik sinüzitin belirtileri bazı farklılıklarla beraber birbirine benzerdir. Sinüzitleri akut ya da kronik diye ikiye ayırabiliriz;

Akut Sinüzit; Genellikle nezle, grip gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben oluşurlar. Ateş, iltihabi sarı-yeşil burun akıntısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, gece tahriş öksürüğü ve sinüsler üzerinde ağrı sık rastlanılan belirtilerdir. Sinüzittten dolayı göz çevresinde enfeksiyon gelişebilir. 

Akut Sinüzit tanısı fizik muayene ile konur. Gerek görülürse radyolojiden yararlanılabilir.  Çok ağır ve tedaviye cevap vermeyen vakalarda sinüs aspirasyonu yapılabilir. 

Sinüzit tanısı konan bir hasta uygun antibiyotikler, burun spreyleri, ağrı kesiciler ve dekonjestan ilaçlar ile tedaviye alınır. Alerjisi olduğu düşünülen hastalarda antialerjik ilaçlar tedaviye eklenir. 

Kronik Sinüzit; Kronik sinüzit en az 12 hafta süren ve burun tıkanıklığı, koku almada azalma, burun ve geniz akıntısı ve yüzde basınç ve ağrı ile karakterize kronik bir hastalıktır. Bu hastalar, hastalı belirtilerinin yanı sıra yorgunluk da hisseder. Bu belirtilere sahip bir hastanın tanısı, sinüs endoskopisi veya sinüs tomografisi ile konabilir. Kronik sinüzitte enfeksiyon dışında burundaki yapısal anomaliler, yabancı cisim, tümörler ve polipler aynı zamanda alerji rol oynayabilir.

Tanısı konan hasta nedene yönelik uygun şekilde tedavi edilir. Kronik sinüzit kişilerin yaşam konforunu bozan hastalıklar arasındadır. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir. Yetişkin hastalarda ilaç tedavisine cevap vermeyen durumlarda cerrahi tedavi düşünülebilir. 

Sitene Ekle