YAŞAM 4.675 Görüntülenme 28.10.2018 11:30

Şiddet eğilimli çocuk yetiştirmemek için anne babaya düşen görev nelerdir?

Şiddet eğilimli çocuk yetiştirmemek için öncelikle anne babanın iyi bir örnek olması gerektiğini vurgulayan Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Şiddet eğilimli çocuk yetiştirmemek için anne babaya düşen görev nelerdir? Eğitimci ve Ebeveyn Danışmanı Ayşegül Karahan Ertuğrul cevapla.tv'ye anlattı.

Siz birşeye tepki göstermek istediğinizde bağırmak, tepki göstermek gibi yollar yerine rahat ve herkese saygı duyan bir şekilde gösterirseniz çocuk için iyi bir model olursunuz. Bunun yanında çocuğa ceza vermek, çocuğa bağırmak, tartaklamak ve benzeri davranışlarda şiddettir. Ayrıca çocuklara kılıç, silah, bıçak gibi oyuncakların alınmaması gerekir. Çünkü oyun çocuklar için hayatın bir provasıdır. Siz çocuğun eline silah verdiğiniz zaman oyuncakta olsa çocuk gidip oyun olarak arkadaşını öldürüyor. Dolayısı ile bunun eğlenceli ve güzel bir şey olduğunu zannediyor. Ve gerçek hayattada kolayca uygulayabilir bir halede ne yazık ki gelebilir. O yüzden bu konuda çok dikkatli olmak gerek ve bu tarz oyuncakları kullanmamak gerek. Ayrıca çocuklara izlettiğimiz çizgi filmlerdede şiddet unsuru olabiliyor. Mutlaka önceden kontrol ettikten sonra çocuklara izletiniz.

Sitene Ekle