TEKNOLOJİ 959 Görüntülenme 06.12.2017 10:37

Siber saldırı ve türleri nelerdir?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç, cevapla.tv'nin sorularını sizler için yanıtladı. Merak edilenleri anlattı.

Son zamanlarda internet kesintilerinin ardından sık duyulan şeylerden biri de siber saldırı. Peki Siber saldırı ve türleri nelerdir?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç, cevapla.tv'nin sorularını sizler için yanıtladı. Merak edilenleri anlattı. İşte Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç'ın anlattıkları:

Siber uzayda bulunan bilişim sistemlerinin ve endüstriyel kontrol sistemlerinin gizlilik, bütünlük veya erişebilirliğini bozmak amacıyla, siber uzayın herhangi bir yerinden yapılan işlemlere siber saldırı denir.

Siber saldırı türleri şöyle sıralanabilir:- Keşif atağı: mevcut sistemin zafiyetlerini tespite yönelik saldırılardır.- Erişim atağı: belirlenen zafiyetler kullanılarak sitemlere yapılan sızma saldırılarıdır.- Servis dışı bırakma atağı: aşırı trafik oluşturup bant genişliğini doldurarak sisteme erişimi engelleyen saldırılardır.

Sitene Ekle