SAĞLIK 18.230 Görüntülenme 15.10.2018 17:00

Sertleşme sorunu sık görülen bir durum mudur?

cevapla.tv kameraları aracılığı ile sorulması en zor sorulardan biri olan sertleşme problemleri ve iktidarsızlık hakkında Prof. Dr. M. İhsan Karaman bakın neler anlattı

Erkeklerde sertleşme problemi - sertleşememe - sertliği sürdürememe cinsel aktivite sırasında penisin yeterli sertliğe ulaşamaması veya sertleşmenin yeterince sürdürülememesi durumu sertleşme problemleri olarak anılmaktadır. 

Erkeklerin konuşmaktan çekindiği, eğer konusu açılırsa geçiştirmeye çalıştığı, ancak çok sık rastlanan bir problem olan sertleşme sorunları hakkında cevapla.tv olarak Üroloji uzmanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman'a merak edilenleri sorduk. 

Bakın cevapla.tv kameraları aracılığı ile sorulması en zor sorulardan biri olan sertleşme problemleri ve iktidarsızlık için Prof. Dr. M. İhsan Karaman neler anlattı: 

Sertleşme sorunu aslında toplumda sık görülen bir problem olmakla birlikte kişiler bunu gerek çevresine gerek doktorlarına bile söylemekten kaçındıkları için gerçek oranından daha az saptanabilmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre erkekler arasında birinci sırada gelen cinsel sorun erken boşalma, hemen ardından ikinci sırada da ereksiyon kusuru ya da sertleşme bozukluğu gelmektedir. 

Yine bilimsel araştırma ve istatistiklerin verdiği rakamlara göre yaş ilerledikçe sertleşme bozukluğu oranı artmaktadır. Genelde erkek popülasyonunda ortalama yüzde 10-20 civarında sertleşme bozukluğu görülürken, 40 ile 70 yaş arasında her iki erkekten birinde yani yüzde 50 oranında sertleşme bozukluğu ile karşılaşabiliyoruz. 

Sitene Ekle