YAŞAM 155 Görüntülenme 06.11.2018 10:31

Saksıda kekik yetiştirmenin püf noktaları nelerdir?

Saksıda kekik nasıl yetiştirilir? Kekik fidesi nasıl dikilmelidir? Saksıda kekik yetiştiriciliği yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri Peyzaj Mimarı Özlem Özdemir Taş cevapla.tv'ye anlattı.

Peyzaj Mimarı Özlem Özdemir Taş, saksıda kekik yetiştiriciliği yapılırken dikkat edilmesi gerekenleri cevapla.tv'ye anlattı.

Kekik yetiştireceğiniz saksı delikli,fazla derin olmayan,geniş ağızlı olmalıdır. Saksı dibine koyacağınız taş veya kiremit parçları bitkinin drenejını sağlayacaktır. Kullanılan toprak hafif, torflu, gübreli olmalıdır. Dikim yapılacak kekik fideleri arasında 10 cm eğer saksınız küçük ise fideler arasındaki mesafeyi 2 parmak kalınlığında mesafelerle dikim yapılmalıdır. Dikilen kekik fidelerine mutlaka can suyu verilmeli ve saksı yönü güneşe bakan kısımda olmalıdır. Kışın donlardan etkilendiği için mutfakta cam önüne koyulmalıdır. Saksıda kekik ekeceğimiz için ekim zamanı mühim değildir yani bir nevi sera da yetiştirmek gibi düşünülebilir. Yanında başka baharatlarda yetiştirebilirsiniz sıkıntı olmayacaktır. Saksıdaki kekik fideleri büyüdüğünde çok sık duruyorlarsa başka saksılara bölmeniz bitkinin uzun ömürlü olması için önemlidir. Güneşi pek seven bir bitkidir ama kışın soğukta bile kuruyup solmaz özelliği de vardır.

Sitene Ekle