SAĞLIK 3.605 Görüntülenme 08.09.2017 13:23

Sağlıklı bir oruç için nelere dikkat etmeliyiz?

Sağlıklı bir oruç için nelere dikkat etmeliyiz?Çok merak edilen bu soruyu RUMELİ70 Eczanesi Eczacısı Ezgi Koçak yanıtladı. İşte Eczacı Ezgi Koçak'ın cevapla.tv kameralarına anlattıkları:

Sağlıklı bir oruç için nelere dikkat etmeliyiz?Çok merak edilen bu soruyu RUMELİ70 Eczanesi Eczacısı Ezgi Koçak yanıtladı. İşte Eczacı Ezgi Koçak'ın cevapla.tv kameralarına anlattıkları:

 

Ruhun ve bedenin dinlendiği bu ayda oruç tutarken öncelikle bedenen sağlıklı olmaya dikkat etmeliyiz. Unutmayın oruç sağlıklı bir bedenin deneyimleyebileceği bir ibadettir. Oruç, vücudu halsiz bırakabilir.

Beraberinde başağrısı, mide bulantısı gibi yaşam kalitesini etkileyen belirtiler yaşayabiliriz.

Bu sebeple oruç tutarken lütfen beslenmemize ve yediklerimize ekstra dikkat edelim. Sahursuz oruç tutmayalım. Zira sahur yapmadığınız takdirde oruç süreniz yaklaşık 22 saatler çıkmakta bu süre de bedeni aç bırakmak için oldukça uzun olmaktadır.

O zaman sahuru mutlaka yapıyoruz.  Sahur soframızda bizi ertesi gü tok tutacak besinleri tercih ederken  ve  vücudumuzu ani açlık krizlerine sokacak karbonhidrat ağırlıklı besinlerden uzak duruyoruz.

İlla canımız tatlı yemek istiyorsa sütlü tatlıları üzerine tarçın koymak kaydı ile tercih edebilirsiniz. İftar sonrası çok çay tüketmekte idrara çıkış miktarımızı ve sıklığını artıracağından vücudunuzun ertesi gün  susuz kalmasına sebep olacaktır. İftardan sonra bol su tüketmek iftarda mümkün olduğunca sulu ve sebze ağırlıklı yemeklerle iftara başlamak sindirim sistemini uzun süren açlık sonrası hazırlayacaktır.

Biliyorum çok zor diyeceksiniz ama iftarınızı çorba ile açtıktan sonra kaşığı masaya bırakıp 15 dakika yemeye ara verip tekrar yavaş yavaş yemeğe devam etmek en sağlıklısı. Bu süre vücudun insülin seviyesin dengelemesine yardımcı olacaktır. Yemekten 3 saat sonra biraz yürüyüş yapmakta  iftar sonrası metabolizmanınızı hızlandırırken sindirim sistemininizi de sahura hazırlayacaktır.

İftar sonrası içilen 1 fincan yeşil çay da metabolizmanınız açısından faydalı olacaktır.

Niyetlerinizin kabul olduğu bir ay olsun dileğiyle

Sağlıcakla kalın.

 

 

Sitene Ekle