MESLEK GRUBU 6.336 Görüntülenme 12.01.2018 19:00

Robot resim nasıl çizilir?

Robot resim nasıl çizilir? İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nün özel izni ile merak edilen soruları Cevapla.tv aracılığı ile yanıtlayan Serhat Aktürk bakın robot resim ile ilgili bakın neler anlattı.

Emniyetin kilit noktalarından biri Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü.

Zanlı suç mahalinden kaçmayı başardığında izini sürmek için son yıllarda dünyadaki en gelişmiş teknikleri kullanan İstanbul Emniyet’i görgü tanıklarının ifadelerine göre çizilen robot resimler ile suçluların peşine düşüyor.

Peki Robot Resim ne demektir? Terörizm, cinayet, soygun gibi bir olayda, olaya karışan kişi ya da kişilerin, görgü tanıklarının anlatımlarına göre emniyette görevli uzman kişilerce çizilen resmine robot resim deniliyor. 

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nün özel izni ile merak edilen soruları Cevapla.tv aracılığı ile yanıtlayan Serhat Aktürk bakın robot resim ile ilgili bakın neler anlattı.

Emniyete ifade vermek için gelen kişi, öncelikli işlemlerin ardından robot resim çizen polis memuru ile görüştürülüyor. Uzman polis önce zanlının cinsiyetini, kilosunu, boyunu, tahmini yaşını soruyor. Olayın karanlıkta mı, aydınlıkta mı, nasıl bir mekanda olduğu bilgisi önceden var olduğu için çizim yapan kişi, duyduklarını kağıt üzerine aktarmaya başladığında bunları da dikkate alıyor. Mağdurun verdiği tarif üzerine ressam kendi deneyimini, bilgisini ve becerisi toplayarak resmi oluşturuyor.

Sitene Ekle