SAĞLIK 144 Görüntülenme 08.01.2019 09:58

Rinoplasti ameliyatından önce nelerden kaçınmalıyım?

Rinoplasti ameliyatından önce dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri ilaç kullanımıdır. Rinoplasti ameliyatından önce nelerden kaçınmalıyım? Burun ameliyatı öncesi yapılmaması gerekenler nelerdir?

Rinoplasti ameliyatından önce nelerden kaçınmalıyım? Burun ameliyatı öncesi yapılmaması gerekenler nelerdir? Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları uzmanı Doktor Elçin Arıtürk'e sorduk.

Rinoplasti ameliyatından önce dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri ilaç kullanımıdır. Rastgele aspirin, ya da bazı ağrı kesicilerin kullanımı ameliyat sırasında kanama oluşmasına sebep olacağı için özellikle kaçınılmalıdır.

Onun dışında ağrı durumu oluşursa doktorla iletişime geçilip ne tipte bir ağrı kesici alınacağı konuşulabilir. Yine sigara kullanımı ameliyat öncesinde sonlandırılması gereken bir durumdur. Ameliyattan sonra da 2 hafta süresince sigara kullanımından kaçınılması gerekmektedir.

Alkol kullanımı da ameliyat öncesi uzak durmamız gereken bir durumdur. Hem sigara hem alkol ameliyat sonrası beslenmeyi bozan, iyileşmeyi geciktiren negatif faktörlerdir.

Sitene Ekle