SAĞLIK 8.905 Görüntülenme 16.10.2018 11:00

PRP nedir? Hangi tedavilerde kullanılır?

PRP (plateletten zengin plazma), kişiden alınan kanın santrifüj denilen bir işlemden geçirildikten sonra içindeki platelet (trombosit) denilen hücrelerin ayrıştırılıp kişiye enjekte edilmesidir.

PRP (plateletten zengin plazma), kişiden alınan kanın santrifüj denilen bir işlemden geçirildikten sonra içindeki platelet (trombosit) denilen hücrelerin ayrıştırılıp kişiye enjekte edilmesi şeklinde açıklanabilir.

Trombosit denilen hücrelerin önemi içlerinde bir doku hasarının iyileşmesini sağlayıcı özellikte birçok büyüme faktörü içermeleridir. PRP uygulamasının amacı hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti verebilmektir. Enjekte edildikleri yerde parçalanan bu hücrelerden salınan büyüme faktörleri fibroblast denilen ve kollajen ile elastin dokunun yapımından sorumlu olan hücreleri aktive etmektedir.  

PRP mezoterapi şeklinde veya roller/dermapen sonrası cilde sürülerek uygulanabilir.

Uygulama alanları:

1- Yüz, boyun, dekolte bölgesi ve ellerde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak için

2- Lazer, peeling, radyofrekans, roller gibi uygulamalardan hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak amaçıyla

3- Leke tedavisinde

4- Saç dökülmelerinde tek başına ya da saç mezoterapisi ile kombine şekilde uygulanabilir.

Sitene Ekle