SOKAK RÖPORTAJLARI 3.453 Görüntülenme 20.04.2017 10:39

Proteus hastalığı nedir?

Cevapla.tv ekibi yine sokak röportajlarındaydı. Proteus Hastalığı nedir? diye sorduk, halkımız az bilinen bu hastalık ile ilgili cevapla.tv kameralarına birbirinden ilginç yanıtlar verdi.

Cevapla.tv ekibi yine sokak röportajlarındaydı. "Proteus Sendromu ya da fil adam hastalığı nedir?" diye sorduk, halkımız az bilinen bu hastalık ile ilgili cevapla.tv kameralarına birbirinden ilginç yanıtlar verdi.

Peki gerçekten de Proteus Sendromu nedir? 

Nadir görülen bu hastalık gen mutasyonu nedeniyle vücuttaki herhangi bir organ veya uzuvların (ayrıca cilt kemik kas ve yağ dokularında) orantısız ve aşırı bir şekilde büyümesi olarak kendisini gösterir. Doğumda belirgin olmayan bu sendrom çocukluk yaşlarında vücutta herhangi bir bölgenin asimetrik olarak büyümesiyle belirginleşir.

Proteus Sendromu oldukça değişken bir yapıya sahiptir, adını Antik Yunan deniz tanrısı Proteus’tan alır ki Proteus’un en önemli özelliği her şekle girebilmesidir.

“Fil Adam” olarak bilinen Joseph Merrick‘de bir tür proteus sendromu olduğu bilinmektedir. The Elephant Man filmi Merrick’in durumundan esinlenerek çekilmiştir.

Sitene Ekle