SAĞLIK 11.238 Görüntülenme 18.08.2018 09:00

Prostat nedir ne işe yarar?

Prostat büyümesi ve ameliyatı hakkında cevapla.tv olarak Üroloji uzmanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman'a merak edilenleri sorduk.

Erkeklerin konuşmaktan çekindiği, eğer konusu açılırsa geçiştirmeye çalıştığı, ancak çok sık rastlanan bir problem olan prostat hakkında Cevapla TV olarak Üroloji uzmanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman'a merak edilenleri sorduk.

Bakın cevapla.tv kameraları aracılığı ile sorulması en zor sorulardan biri olan prostat büyümesi ve prostat kanseri ile ilgili Cevapla TV Uzmanlarından Prof. Dr. M. İhsan Karaman neler anlattı

Prostat her erkekte, doğuştan itibaren taslak olarak mevcut olan bir salgı bezidir. Prostatın bebeklik çağından, ergenlik çağına kadar taslak halinde olduğunu ve ergenlikte erkeklerde yavaş yavaş normal büyüklüğünü kazandığını biliyoruz. Erişkin normal bir erkekte prostat 15-20 gram ağırlığında ve kestane şekline benzetilen bir organdır. Prostat salgı bezi, erkeklerde sperm hücrelerininin canlı ve hareketlenmesini sağladığı için çocuk yapmakta mutlaka gerekmektedir.

 

Sitene Ekle