SAĞLIK 23.164 Görüntülenme 16.08.2018 10:07

Prostat büyümesinin ve kanserinin belirtileri nelerdir?

Prostat büyümesi ve ameliyatı hakkında cevapla.tv olarak Üroloji uzmanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman'a merak edilenleri sorduk.

Erkeklerin konuşmaktan çekindiği, eğer konusu açılırsa geçiştirmeye çalıştığı, ancak çok sık rastlanan bir problem olan prostat hakkında cevapla.tv olarak Üroloji uzmanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman'a merak edilenleri sorduk.

Bakın cevapla.tv kameraları aracılığı ile sorulması en zor sorulardan biri olan prostat büyümesi ve prostat kanseri ile ilgili Prof. Dr. M. İhsan Karaman neler anlattı: 

Prostat büyümesinin belirtileri idrar yapılması ile ilgili sorunlardır. En çok karşılaşılanlar sık idrara çıkma, gece tuvalete kalkma, idrar yaparken kesik kesik işeme ve fıskiye tarzında dağılarak işeme, tuvaletin geldiği esnada idrarı hemen yapamama veya idrarı bitirirken damlaya damlaya kesilmesi, idrar yapıp banyodan çıkıldıktan sonra acıma, yanma ve sızlama gibi belirtilerdir.

Aynı belirtiler ilerlemiş prostat kanserinde de görülebilir ama prostat kanserinin erken dönemde kendine özgü bir belirtisi yoktur. Bazen hastaların sperminde, idrarında kan görülmesiyle ya da vücudun değişik yerlerindeki ağrılarla karşımıza çıkabilir.

 

Sitene Ekle