SAĞLIK 17.765 Görüntülenme 28.08.2018 16:00

Prostat büyümesi mutlaka ameliyatla mı tedavi edilir?

Prostat büyümesi ve ameliyatı hakkında cevapla.tv olarak Üroloji uzmanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman'a merak edilenleri sorduk.

Erkeklerin konuşmaktan çekindiği, eğer konusu açılırsa geçiştirmeye çalıştığı, ancak çok sık rastlanan bir problem olan prostat hakkında Cevapla Tv olarak Üroloji uzmanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman'a merak edilenleri sorduk.

Bakın cevapla.tv kameraları aracılığı ile sorulması en zor sorulardan biri olan prostat büyümesi ve prostat kanseri ile ilgili Prof. Dr. M. İhsan Karaman neler anlattı

Halk arasında her prostatın büyüyeceği şeklinde yanlış bir önyargı vardır. İyi huylu prostat büyümesi, bazı durumlarda ameliyata yol açabilir.

Genelde hayat tarzı değişiklikleri, sıvı kısıtlamaları gibi sorunlar prostata sebep olur. Bunun dışında yine iyi huylu prostat büyümesinin doğurduğu belirtileri gideren ilaçlarımız vardır.

Hastaların yarısı bu ilaçlarla hayat kalitesi kazanıp ömür boyu ameliyat olmadan yaşamını sürdürebilirler.

Fakat bazı hastalarda çok fazla şikayet olduğu için ya da prostat büyümesi böbreklere, idrar kesesine zarar verdiği için ameliyat etmek gerekebilir. Bunun kararını ise uzman bir üroloğun vermesi gerekmektedir.

 

Sitene Ekle