SAĞLIK 21.249 Görüntülenme 22.09.2018 16:00

Prostat büyümesi kansere dönüşür mü?

Prostat büyümesi nedir? Prostat kanserine dönüşür mü? Prostat hakkında cevapla.tv olarak Üroloji uzmanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman'a merak edilenleri sorduk. Bakın bize neler anlattı.

Erkeklerin konuşmaktan çekindiği, eğer konusu açılırsa geçiştirmeye çalıştığı, ancak çok sık rastlanan bir problem olan prostat hakkında cevapla.tv olarak Üroloji uzmanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman'a merak edilenleri sorduk.

Bakın cevapla.tv kameraları aracılığı ile sorulması en zor sorulardan biri olan prostat büyümesi ve prostat kanseri ile ilgili Prof. Dr. M. İhsan Karaman neler anlattı: 

"Halk arasında özellikle de  yaşı ilerleyen erkekler arasında "prostatım var" denilen durum, aslında her erkekte olan olan bir organın, prostatın büyümesidir. Prostatın en sık rastlanılan hastalığı selim büyüme iyi huylu büyüme dediğimiz, prostat büyümesidir. Bu içinden geçen idrar yolunu sıkıştırdığı için sorun yaratabilmektedir. Ve fakat hayatın hiç bir döneminde kansere dönüşmez. En çok sorulan sorulardan biri de budur. Prostat kanseri ayrı şekilde başlar ve devam eder, prostat büyümesi tamamen ayrı şekilde başlar ve devam eder. Dolayısıyla her erkekte yaşlandıkça prostat büyümesi görülmekte ama kanser bundan kaynaklanmamaktadır."

Sitene Ekle