AVRASYA TÜNELİ 5.045 Görüntülenme 10.03.2017 12:00

Projenin adı neden Avrasya Tüneli?

İki kıtanın en kısa yolu Avrasya Tüneli araç trafiğine açıldı. Cevapla.tv, Avrasya Tüneli hakkında merak edilenleri Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan'a sordu.

Avrasya Tüneli Projesi  ya da İstanbul Boğazı Karayolu Tüp Geçişi Projesi, Asya ve Avrupa yakalarını, deniz tabanının altından geçen bir karayolu tüneli ile birbirine bağlıyor. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan cevapla.tv'nin sorularını yanıtladı.

İstanbul’da araç trafiğinin yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet veren Avrasya Tüneli, toplam 14,6 kilometrelik bir güzergâhı kapsıyor.

Projenin 5,4 kilometrelik bölümü, deniz tabanı altına özel bir teknoloji ile inşa edilen iki katlı tünelden ve diğer metotlarla inşa edilen bağlantı tünellerinden oluşurken, Avrupa ve Asya yakalarında toplam 9,2 kilometrelik güzergâhta yol genişletme ve iyileştirme çalışmaları gerçekleştirildi. Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem-Göztepe arasında yer alan yaklaşım yolları genişletilerek kavşak, araç alt geçitleri ve yaya üst geçitleri inşa edildi.

Avrasya Tüneli'nin temeli 26 Şubat 2011 tarihinde atıldı ve 20 Aralık 2016 tarihinde düzenlenen bir törenle açıldı."

Sitene Ekle
Etiketler