SPOR 3.875 Görüntülenme 01.01.2018 09:00

Pilates çeşitleri nelerdir?

Pilates çeşitleri nelerdir? Pilates eğitmeni Yusuf Özden cevapla.tv'nin sorularını yanıtladı ve bakın merak edilen o sorular için ne yanıt verdi?

Pilates çeşitleri nelerdir? Pilates eğitmeni Yusuf Özden cevapla.tv'nin sorularını yanıtladı ve bakın merak edilen o sorular için ne yanıt verdi?

Joseph Hubert Pilates tarafından, yaklaşık 100 yıl önce geliştirildi. Geçirdiği çocuk hastalıkları nedeniyle, hep yapmak istediği vücut geliştirmeden uzak kalmak zorunda olan Pilates, uzun yıllar boyunca yaptığı araştırmalar ve denemeler sonucunda bu metodu buldu.

Kendisine uyguladığında, umduğundan da iyi sonuçlar elde eden Pilates, savaş sırasında yaralanan askerlerle ilgilendiği kampta, aynı metodu yaralı askerlere de uygulatarak, askerlerin yaralarından dolayı hareketsiz kaldığı halde, kaslarının sağlıklı kalmasını ve vücut dirençlerinin artmasını sağlamıştır.

Pilates, ülkemizde federasyonu olmasına rağmen, müsabakası yapılamadığından bir spor olarak değil, fizik tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir.

Çeşitleri Nelerdir? Genel olarak ayrıldığı üç çeşidi vardır:

Matwork: Yerde ve bir mat üzerinde, genellikle yardımcı alet kullanmadan yapılan pilates çeşididir. En yaygın ve diğerlerine göre kolay olan çeşittir.Aletli Plates: Cadillac, barrel, trapeze table gibi, bu iş için özel olarak üretilmiş ve genellikle spor salonlarında veya fizik tedavi merkezlerinde bulunan aletlerle yapılan, biraz daha üst seviye bir pilates çeşididir.Yardımcı Aletlerle Plates: En çok ve sık kullanılan alet, muhtemelen pilates topudur. Pilates bandı, pilates çemberi de çok kullanılan yardımcı aletlerdendir. Matwork ve aletli pilates arasında kalan, orta zorlukta bir seviyedir.

Sitene Ekle