SAĞLIK 7 Görüntülenme 11.02.2019 14:52

PCOS ve genetik zayıflama süreci nasıl olur?

Kişilerin kendi genetik şifrelerine en uygun miktarlarda hazırlanan beslenme programları, kişilerin zorlaşmış kilo kontrolünü sağlayabilmeleri için etkili olabilir.

PCOS ve genetik zayıflama süreci nasıl olur? Nutrigenetik Uzmanı Diyetisyen Şule Arslan cevaplatv için yanıtladı.

Etyoloji kesin olarak bilinmemekle birlikte PKOS, genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimiyle ortaya çıkmış sık görülen ve kompleks bir hastalık olarak değerlendirilebilir.

PCOS kronik yumurtlama bozukluğu ve androjen hormonların artışıyla karakterizedir ve başta kısrılık olmak üzere insülin direnci ve tip 2 diyabet gibi hastalıklarla da doğrudan ilişkilidir. Yine mental düzensizliklerin de (depresyon, kaygı bozukluğu, bipolar bozukluk ve tıkanırcasına yeme bozukluğu) PKOS hastası kadınlarda daha sık görüldüğü tespit edilmiştir.

PCOS’lu kadınların %50’den fazlası hafif şişman ya da şişman olduğundan tedavinin ilk basamağı vücut ağırlığı kaybına yönelik olmalıdır. Hastaların %5-10’unda kilo kaybı menstrual döngünün düzelmesini ve glikoz toleransının artmasını sağlamaktadır.

Ancak, yaşanan hormon bozuklukları sebebiyle kilo kaybetmek bu kişiler için genellikle hiç de kolay olmamaktadır.

Bu yüzden bu kişiler için alınması gereken enerji miktarı ile besin maddelerinin yüzdeleri en doğru miktarda hesaplanmalıdır. Bu sebeple kişilerin kendi genetik şifrelerine en uygun miktarlarda hazırlanan beslenme programları, kişilerin zorlaşmış kilo kontrolünü sağlayabilmeleri için etkili olabilir.

Ayrıca polikistik over sendromuna özgü olarak bitkisel östrojen yani fitoöstrojen kaynakları diyete gerekli miktarlarda yerleştirilmelidir. Fitoöstrojen kaynakları arasında keten tohumu, tofu, susam, kurutulmuş meyveler, nohut ve bezelye sayılabilir.

Sitene Ekle