ÖZEL RÖPORTAJ 732 Görüntülenme 31.03.2017 14:07

Parlamenter sistemde halk iradesi nasıl devre dışı bırakıldı

Strateji ve İstihbarat Uzmanı Muhammed Taha Gergerlioğlu referandum sürecinde merak edilen Parlamenter sistemde halk iradesi nasıl devre dışı bırakılabilmektedir? sorusuna yanıt verdi.

Strateji ve İstihbarat Uzmanı Muhammed Taha Gergerlioğlu referandum sürecinde merak edilen Parlamenter sistemde halk iradesi nasıl devre dışı bırakıldı? Rejim mi değişiyor? Sistem mi geliyor? Ülkemiz nasıl daha iyi yönetilecek? sorularına yanıt verdi.

Türk Tipi Cumhurbaşkanlığı kitabının da yazarı olan Gergerlioğlu, "Bu sorulara cevap vermek için öncelikle milletimizin siyasal kültürüne bakmalıyız" diyor ve devam ediyor:

Neredeyse yüz yıldır Parlamenter Sistem ile yolumuza devam etmeye çalışıyoruz. Bir türlü istediğimiz atakları gerçekleştiremedik. Neredeyse her on yılda bir darbeye maruz kaldık. Çok basit bir mantıkla ben size sormak isterim. Parlamenter Sistemi denedik olmadı peki neden değişmesin ki? Yeni bir sistemi denemekle bu ülke ne kaybedecek? Zaten bedelini ödediğimiz ve her kesimin gönülden bağlı olduğu ve kabul ettiği bir rejimizin var bizim. Cumhuriyet bizim omurgamızdır. Bu omurga ayaktadır. Ve bu omurgaya tutunarak biz kendimize en uygun sistemi bulabiliriz. Yüz yıldır işlemeyen ve bizi geri götüren bir sisteme körü körüne yapışmanın bir anlamı yoktur. Batı dünyasına bakın birçok ülkede bunun örneğini göreceksiniz. Her millet kendi karakteristik özelliğine göre sistemi bulur ve bünyesinde onu işletir. Toplumda birleştirici bir rol oynayacak ve yönetimi değişen dünyaya uyumlu, hızlı karar alabilen bir yapıya kavuşturacak Başkanlık Sistemi’ne geçilmesi zorunludur. 

Sitene Ekle