HUKUK 7.800 Görüntülenme 09.02.2017 20:00

Paralel Devlet Yapılanması nedir?

17-25 Aralık süreci ile başlayan ve 15 Temmuz'dan sonra kanlı darbe kalkışması ile suçların en büyüğüne imza atan Paralel Devlet Yapılanması gerçekte nedir, ne anlama gelir?

17-25 Aralık süreci ile başlayan ve 15 Temmuz'dan sonra kanlı darbe kalkışması ile suçların en büyüğüne imza atan Paralel Devlet Yapılanması gerçekte nedir, ne anlama gelir?

Gazeteci Ferhat Ünlü cevapla.tv izleyicileri için anlattı.

Paralel Devlet Yapılanması, 17-25 Aralık sürecinden sonra Fethullahçı Terör Örgütünün devlet içindeki yapılanmasını adlandırmak için kullanılan bir kavramdır. Paralel devlet kavramının yaratıcısı Amerikalı siyaset bilimci ve tarihçi Robert Paxton'dır.

Türk basınında Şubat 2012'de ben köşemde dile getirmiştim, Gülen Örgütünün bir paralel devlet olduğunu. Ondan iki sene sonra 17-25 Aralık sürecinin, Paralel Devletin en büyük cürümlerinin biri olarak başlamasıyla Paralel Devlet Yapılanması olarak anılmaya başlanmıştır Gülen Örgütü.

Bunun sebebi de şudur, devletin içinde devlete paralel, bütün kurumlarda örgütlenmiş bir paralel yapı şeklinde hareket etmesidir. Devlet içinde devlettir ve o paralel örgütlenme en sonunda devletin merkezi sinir sistemini ele geçirerek devlet haline dönüşme amacıyla hareket ediyordu. Ama terör örgütünün bu amacı hüsrana uğramıştır. 

Sitene Ekle