EKONOMİ 13.071 Görüntülenme 25.10.2018 17:00

Özlem Denizmen anlattı: Tasarruf ve birikimin farkı nedir?

Türkiye’nin ilk finansal okur-yazarlık hareketini başlatarak ‘Para Durumu’ platformununu kuran Özlem Denizmen tasarruf ve birikimin arasındaki farkları anlattı.

Türkiye’nin ilk finansal okur-yazarlık hareketini başlatarak ‘Para Durumu’ platformununu kuran Özlem Denizmen tasarruf ve birikimin arasındaki farkları anlattı.

İşte cevapla.tv izleyicileri için Özlem Denizmen'in anlattıkları: 

Tasarruf ve birikim...

Tasarruf bizim gezegenimizin sınırlı kaynaklarını doğru kullanmaktır, ihtiyacımız kadar kullanmaktır. Gelecek nesilleri düşünerek kullanmaktır.

Birikim ise bizim elimize geçeni harcamadan önce bir kenara belli bir kısmını ayırmaktır. Şöyle örnek vereyim. Nelerden tasarruf yapabiliriz? Sudan, elektrikten, internetten, cep telefonumuzdan...

Ama aynı zamanda mesela zaman... Bize bahşedilmiş en değerli kaynak zaman... Zamandan tasarruf edebiliriz. Enerjiden tasarruf edebiliriz.

Bazı insanlar bizim enerjimizi çekiverirler. Onları hayatımızdan çıkartarak bizim kendi enerjimizden de tasarruf etmiş oluruz.

Tasarruf kaynakları doğru kullanmak demek. Bireyler olarak, şirketler olarak, devlet olarak... Birikim ise elimize geçen paranın bir kısmını elimize geçer geçmez ayırmak demek.

Sitene Ekle