AİLE 6.196 Görüntülenme 07.10.2017 17:00

Özlem Denizmen anlattı: Aile bütçesi nasıl hesaplanır?

Türkiye’nin ilk finansal okur-yazarlık hareketini başlatarak ‘Para Durumu’ platformununu kuran Özlem Denizmen 'Aile bütçesi nasıl hesaplanır?' sorusuna cevap verdi.

Türkiye’nin ilk finansal okur-yazarlık hareketini başlatarak ‘Para Durumu’ platformununu kuran Özlem Denizmen 'Aile bütçesi nasıl hesaplanır?' sorusuna cevap verdi.

İşte cevapla.tv izleyicileri için Özlem Denizmen'in anlattıkları: 

Öncelikle adı üzerinde "Aile Bütçesi"... Ailenin bir araya gelip karı koca ve çocuklar 8 yaş üzeriyse ve evin giderlerini konuşun. Koyun çayı, eğlenerek yapın bunu. Zevkli bir aile aktivitesi haline getirin. Neden? Senelerdir aileleri evlerinde ziyaret ediyorum. Para deyince herkesin suratlar asılıyor. Aman böyle olmasın. Siz bu işi, parayı, konuşulabilir hale getirin. Çocukları endilşelendirmeyin, paramız yok demeyin. Bunlar çok önemli şeyler. Karı koca birbirinize saygıyı elden bırakmayın konuşurken. Unutmayın her birimizin farklı karakterleri vardır çocukken oluşan. Kimimiz borçtan korkar, kimimiz borcu çok sever. Neden birimizin babası battı belki borç yüzünden, diğerinin ise çok iyi işleri oldu. Bütün bunları saygı, sevgi içerisinde keyifle yapmaya çalışalım. Ayda bir oturup bir kere bütçe toplantısı yapmak yeter. Koyun çayı, koyun faturaları, defteri kitabı. Oturun başına. Hem birbirinizle, hem yaptıklarınızla, hem faturalarla biraz dalga geçin, biraz eğlenin. Bu işleri öbür türlü çözmenin yolu yok. Herşeyin başı iletişim. 

Sitene Ekle