YAŞAM 2.553 Görüntülenme 10.06.2018 16:25

Oyun Terapisi süresince ailelere ne gibi sorumluluklar düşmektedir?

Oyun Terapisi süresince ailelere ne gibi sorumluluklar düşmektedir? Çocuk ve Oyun Terapisti, Çocuk Gelişimi Uzmanı Serap Buharalı cevapla.tv için anlattı.

Oyun Terapisi süresince ailelere ne gibi sorumluluklar düşmektedir? Çocuk ve Oyun Terapisti, Çocuk Gelişimi Uzmanı Serap Buharalı cevapla.tv için anlattı. 

Ebeveynler çocuklarının sıkıntılarının birden ortadan kalkmasını ve hemen düzelmelerini beklerler. Oysa bu süreçte uzmana tabii olmalarında ve sabırlı olmalarında fayda vardır. Aileler bu süreç içerisinde terapist ile sürekli iletişim halinde olmalı ve birden iyileşme ve düzelme görülemeyebileceğinin farkında olmalıdırlar. Ebeveyn yaşadığı telaşı ve endişeyi çocuğa aktardığında çocuk bu konuda kendini daha tedirgin hissedebilir. Bu yüzden anne babanın öncelikle çocuğuna destek vermesi gerekmektedir.

İyileşme sürecini ve terapiyi gerçekleştirecek olan kişi çocuğun kendisidir ve bu sıkıntı kendisinin yaşadığı bir sıkıntıdır. Çocuğun sıkıntısına odaklanmak yerine çocuğa odaklanmak daha önemlidir. Çocuğun yapısına, kişiliğine, olumlu hallerine, genel durumuna yani onu o yapan hallerine odaklanmak gerekir. O sıkıntı geçici bir sıkıntıdır; o yaş dönemine ait sıkıntı olabilir, okul hayatındaki sıkıntılı bir dönem olabilir, yaşadığı bir durum ya da olaydan dolayı olabilir. Yalnızca sıkıntıya odaklanıldığında ya da sadece sıkıntıyı temel aldıklarında çocuk kendini bir sıkıntıdan ibaret görebilir.

Çocuk  kendi farkındalığı ve kendi benliğiyle uğraşacaktır. Ve bu yüzden süreç içerisinde döngülerin yarattığı ruhsal bazı durumlar olacaktır. Bu yüzden şefkatli davranmak ve destek olunmalıdır.  Zaten terapist ailelere evde nasıl uygulamalar yapılması gerektiğini açıklar. Ailelere düşen ise tavsiyeleri düzenli bir şekilde uygulanmak ve yeni yaşam biçimi haline getirmektir.

Sitene Ekle