YAŞAM 2.728 Görüntülenme 03.08.2018 16:20

Oyun Terapisi nedir?

Oyun Terapisi nedir? Cevapla TV Uzmanlarından Çocuk ve Oyun Terapisti, Çocuk Gelişimi Uzmanı Serap Buharalı Cevapla TV'nin sorularını yanıtladı.

Oyun Terapisi nedir? Çocuk ve Oyun Terapisti, Çocuk Gelişimi Uzmanı Serap Buharalı cevapla.tv için anlattı. 

"Oyun terapisi, çocuğun yaşadığı sorunların olumsuz etkilerini erken dönemde tespit ederek çocuğa sağlanan güvenilir bir ortamda çocuğun kendini ifade etmesini sağlayan ve kişiliğini keşfetmesini sağlayan profesyonel yürütülen bir destek sürecidir. Oyun terapisi 2-12 yaş arası çocuklara uygulanır."

Oyun terapisinden bahsetmeden önce terapinin ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Terapi; ilaç kullanmadan, herhangi medikal veya farmakolojik bir destek almadan gerçekleştirilen tedavi sürecine denir. Terapi bireyin olgunlaşması, büyümesi ve iyilik halini hedefler. Genellikle konuşarak veya fiziksel olarak uygulanan birçok terapi çeşidi ve terapi yöntemi vardır. Ancak çocuklarda uygulanabilecek ve onların sıkıntılarını, iç dünyasını yansıtabilecekleri en etkili ve iyileştirici yöntem oyun terapisidir.

Oyun çocuklar için nefes almak kadar doğaldır. Çocukların evrensel ifade biçimidir. Oyun sadece normal çocuk gelişiminin desteklenmesi için gerekli değildir. Aynı zamanda pek çok terapötik güce de sahiptir. Çocuk olmalarına izin verildiği ve tamamen kendileri olmakta özgür oldukları sinyalinin verildiği bir yerdir oyun terapi odası.

Oyun terapisinin amacı, büyüme sürecinde çocukları anlamak ve onlara yardımcı olmak çerçevesinde geliştirmeye ve ilerletmeye çalışmaktır. Oyun terapisi ile çocuğun en iyi şekilde büyümesinin ve gelişmesinin sağlanabilmesi için gerekli oyun materyalleri tedarik edilerek oyun boyunca kendisini tamamen ifade edip iç dünyasında yaşadığı problemleri, sıkıntıları ve kişiliğini (duygular, düşünceler, deneyimler ve davranışlar) keşfedebileceği güvenli bir ilişki ortamı ve çocuğun doğal iletişim çevresinin kurulması sağlanır.

Oyun terapisi tanı koymaz; çocuğun kendi kendisini tedavi etmesini, iyileştirmesini sağlar. Çünkü her çocuğun içinde bu güç vardır. Terapi bunu ortaya çıkarır. Oyun terapisinde üzerinde durulması gereken en önemli şey; terapist ile çocuk arasında ilişkinin iyileştirici gücüdür.

İletişim tedavinin, terapinin en önemli ayağıdır. Çocuğun becerilerini ya da iç dünyasını oyun ile anlama metodu olan oyun terapisi, 2 ile 12 yaş arasındaki çocuklarda uygulanabilir. Oyun terapisi konusunda eğitim almış uzman bir pedagog, çocuğa uygun materyallerle oyunu kullanarak çocuğun sıkıntısını ortaya çıkarmasına ve çözmesine yardımcı olur. Bununla beraber aile ile birlikte bütüncül çalışır. Çocuk oyun odasında, kendi mahremiyetini yaşayabileceği bir durum kazanır ve kendisini her şekilde anlayan, kabul eden terapisti ile beraber bir yolculuğa çıkar: “İyileşme yolculuğu” na... Bu yüzden oyun terapisti çocukla güven ilişkisi kurmaktadır. Böylelikle çocuk kendini daha iyi ifade eder. Aile de terapinin bir parçasıdır. Çocuktaki semptom, çocuğun ailesini de işin içerisine alır, işbirliği yapılır. Gelişim bozuklukları, öfkeler, fobiler, dikkat eksikliği, hiperaktivite, yakınlardan birinin kaybı, kalıtsal hastalıklara bağlı durumlar gibi pek çok nedene bağlı olarak oyun terapistine başvurulabilir.