YAŞAM 1.006 Görüntülenme 13.06.2018 17:00

Oyun nedir?

Oyun nedir? Çocuk ve Oyun Terapisti, Çocuk Gelişimi Uzmanı Serap Buharalı cevapla.tv için anlattı.

Oyun nedir? Çocuk ve Oyun Terapisti, Çocuk Gelişimi Uzmanı Serap Buharalı cevapla.tv için anlattı. 

Oyunun çocuğun gelişiminde çok önemli bir yeri vardır. Çünkü oyunlar, çocuğun iç dünyasını dışarıya yansıtabildiği en doğal ortamı oluşturur. Sıkıntılarını, sevinçlerini, mutluluklarını anlatma, yaşamlarını anlamlandırabilme ve hayatla bağlantı kurabilmelerinin yolu oyunlardan geçer.

Çocuklar hayatlarının bazı dönemlerinde problemler yaşayabilir ve bu problemleri farklı tepkilerle belirtirler. İçindeki duyguları kolaylıkla ifade edemedikleri için olumsuz davranışlarla bunu dışa vurabilirler.

Dünyaya yeni gelmiş bir bebek, içinde bulunduğu çevreye yabancıdır ve etrafını tanıma ve anlamlandırma sürecinin henüz başındadır. Bu tanıma ve kendini fark etme sürecinde en önemli yardımcısı oyunlardır. Çocuklar oyun oynarken; cinsel kimliklerinden, sosyal hayata kadar kendilerini tanır, duygularını deneyimlerler. Aileler, çocukların oyun zamanlarını bir eğlence gibi düşünür. Aslında durum bundan çok farklıdır.

Çocukların dünyasında oyun önemli bir yer kaplar ve vakitlerinin çoğunu oyun oynayarak geçirirler. Yeni doğan bir bebek ilk hareketleri ile motor gelişimini destekleyen oyunlar oynar. Bunlar yetişkinler tarafından oyun gibi algılanmaz ancak oyunun bir parçasıdır. Büyüyen ve çevreye karşı duyarlılığı gelişen çocuğun oyunları da şekil değiştirir. Oyun oynarken öğrenirler, hayal güçleri gelişir. Bazen bir kahraman olurlar, bazen sıradan biri. Problem çözmeyi deneyimlerler.

Çocukların küçük birer yetişkin olduğu fikri ve yetişkin gibi davranmaları beklentisi ne yazık ki doğru değildir. Aksine çocuklar sürekli öğrenme sürecinde olan varlıklardır ve kendilerinden yetişkinler gibi davranmaları beklenemez. Çocukların büyüme döneminde oyundan uzaklaştırılmaları psikolojik sorunlar yaşamalarına neden olur. Oyun, çocuğun ruhunu tamir eder, kendi kendine iyileşmesini, daha güçlü ve mutlu olmasını sağlar. Kimliğini, kişiliğini, özünü bulmasında yardımcı olur.