EĞİTİM 5.799 Görüntülenme 01.11.2018 15:23

Okul öncesi eğitim için evde neler yapılmalı?

Okul öncesi eğitim için evde neler yapılmalıdır? Ailenin okul öncesi eğitim için yapması gerekenler nelerdir? Eğitimci ve Çocuk Gelişim Uzmanı Gülten Yazıcı'ya bu soruyu sorduk. Bakın ne yanıt verdi.

Okul öncesi eğitim, 0-6 yaş arası çocukların bilişsel, duygusal, sosyal, psikomotor gelişimlerin sağlandığı dönemi kapsar. Bu dönemde ailelerin ve kurumun çok aktive olması ve bu yaş grubundaki çocukların eğitim sürecine dahil olması gerekir. 4+4+4 eğitim sisteminde çocukların okul öncesi eğitimi 36-72 ay olarak belirlenmişti. Fakat daha sonra 4+4'e uyarlanmak suretiyle 66 aya indirildi. 

Peki Okul öncesi eğitim için evde neler yapılmalıdır? Ailenin okul öncesi eğitim için yapması gerekenler nelerdir? Eğitimci ve Çocuk Gelişim Uzmanı Gülten Yazıcı'ya bu soruyu sorduk. Bakın ne yanıt verdi.

Erken çocuk eğitimi çocuğumuzun en önemli süreçlerinden birisidir. Dolayısıyla çocuğumuzu hayata hazırladığımız, çocuğumuza yaşamsal kuralları öğrettiğimiz, çocuğumuzun birçok alışkanlığını ve özellikle de 8 yaşına kadar süregelen bu %70’lik gelişimin sağlandığı dönemi oluşturmaktadır.

Bu nedenle yapmamamız gereken en önemli şey çocuğumuzun hayatını kolaylaştırmak adına onun yapabileceği şeyleri dahi kendimizin yapmasıdır. Bunun yerine çocuklarımızı aktive edeceğimiz, onlara yaşam becerileri sağlayabileceğimiz ve çocuğun giyinme soyunma becerilerini geliştirmeye yönelik onlara vereceğimiz alışkanlıklara varana kadar okul öncesi eğitimin yapılması gereken süreçlerini oluşturur.

Sitene Ekle